Južnoafrička studija ukazuje na smanjeni rizik od hospitalizacije i teže bolesti kod ljudi zaraženih varijantom koronavirusa omikron u odnosu na varijantu delta, iako autori studije navode da je dio toga vjerovatno zbog visokog imuniteta stanovništva.
Pitanja o stepenu zaraze omikrona su u središtu naučne i političke debate u mnogim zemljama, dok se vlade bore s tim kako da odgovore na širenje te varijante koronavirusa, dok istraživači pokušavaju da to ispitaju.
Nova studija, koja nije još uvijek zvanično objavljena, nastoji da procijeni ozbiljnost bolesti upoređujući podatke o infekcijama omikronom u oktobru i novembru s podacima o infekcijama delte između aprila i novembra u Južnoj Africi.
Analizu je provela grupa naučnika s Nacionalnog instituta za zarazne bolesti (NICD) i velikih univerziteta uključujući Univerzitet Witwatersrand i Univerzitet KwaZulu-Natal.
Koristili su podatke iz četiri izvora: nacionalne podatke o slučajevima COVID-19 prijavljenih NICD-u, laboratorije javnog sektora, laboratoriju privatnog sektora i podatke o genomu za kliničke uzorke poslane NICD-u iz privatnih i javnih dijagnostičkih laboratorija širom zemlje.
Autori su otkrili da je rizik od prijema u bolnicu bio otprilike 80 posto manji za one zaražene omikronom u poređenju s deltom, a da je za one u bolnici rizik od teške bolesti bio otprilike 30 posto manji.
(FENA/md)