Taj fond je od Vlade RS, a kako bi isplatio i septembarsku penziju, posudio pet miliona maraka.
U izvještaju o stanju u ovoj ovlasti, koji je nedavno usvojila entitetska vlade, navodi se da je Fond PIO RS platio 1.029.000 maraka na ime kamate za podignute kredite.
U RS ima oko 223.000 penzionera, a svega 280.000 zaposlenih. Broj zaposlenih koji plaćaju doprinose smanjen je proteklih godina za oko 60.000.
Prosječna penzija u RS-u u odnosu na prosječnu platuu je pala sa 44,3 posto u 2005. na 41 posto polovinom ove godine.
Zbog cijele ove situacije opozicija u RS već mjesecima ukazuje da je penzijski fond pred kolapsom i da se zadužuje da bi isplatio penzije.
Međutim, direktor Fonda Zoran Mastilo kaže da se radi o “pozajmicama” kod komercijalnih banaka da bi se održao tekući račun i penzije isplatile u predviđenom roku.
Fena/ds
FOND PIO RS
Vlada odobrila saglasnost za zaduživanje u visini od 40 miliona maraka
Arhiva 04.11.10, 17:28h
PODIJELI NA
24 SATA
Otkrivena čudna veza između Trumpa i supruge njegovog ubijenog saveznika: Šta spaja Eriku i Donalda?
Zabrinuta lica na sastanku u Sarajevu, Čović poručio: Prosperitet Federacije BiH je prioritet!
Budžet koji mjeri rezultate, a ne samo troškove: Koliko je donijela jedna marka utrošenog javnog novca?
Fudbalski savez Kantona Sarajevo više nije u raljama pojedinaca i porodica, vraćen je u ruke klubova!
Vlada Republike Srpske dala je danas saglasnost da se Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje RS-a kratkoročno zaduži za 40 miliona maraka u 2011. godini radi održavanja likvidnosti i redovne isplate penzija, saopšteno je danas iz Vlade RS.