Američki izaslanik za Zapadni Balkan Matthew Palmer danas je sa delegacijom Stranke demokratske akcije (SDA) koju je predvodio predsjednik Bakir Izetbegović, razgovarao o izmjenama Izbornog zakona BiH.
Izetbegović smatra da će razgovori koje predstavnici međunarodne zajednice iniciraju sa predstavnicima opozicionih stranaka usmjeriti dalje stvari kada su u pitanju Dom naroda FBiH i izbor članova Predsjedništva BiH.
- Ono za što oni budu spremni, sigurno spremna je i SDA da ide u tom smjeru. Danas su nam potrebni kooperativnost, dobar duh, dobra namjera od svih stranaka koje čine parlamentarnu većinu – istakao je Izetbegović.
Također, on je kazao i to da bi opozicija trebala da odluči, da li je za indirektntan izbor koji je predložen Aprilskim paketom ili su za direktan izbor koji je predložen u "Fileovom modelu".
- Da li su uopšte spremni da razgovaraju o nekoj asimetriji, trebaju nam 2/3 ruku. Ako su spremni za jedno od ponuđena tri rješenja, onda idemo u tom smjeru, ako nisu spremni onda je to teško – kazao je Izetbegović.
Iako niko od predstavnika SNSD-a nije danas bio na sastanku sa Palmerom, Izetbegović je, odgovarajući na pitanja novinara, kazao da SNSD nije spreman na indirektni izbor.
Izvjesno da će, dodao je, Palmer razgovarati sutra i sa delegacijom SNSD-a.
- Odustali su od tog elementa aprilskog paketa, što predstavlja problem i traži se asimetrija u izboru člana Predsjedništva BiH. Nema spremnosti u SDA, a sumnjam da ima spremnosti da se ide na asimetriju i u drugim strankama - istaknuo je lider SDA.
Ipak, Izetbegović smatra da će SNSD morati da pravi ustupke.
Današnjim razgovorima sa delegacijama bh. stranaka prisustvovala je i izvršna direktorica za Zapadnu Evropu, Zapadni Balkan, Tursku i Veliku Britaniju pri Evropskoj službi za vanjske poslove (EEAS) Angelina Eichhorst.
Čović: Prepoznali smo put u kojem možemo brzo doći do rješenja
Američki izaslanik za Zapadni Balkan Matthew Palmer danas je sa delegacijom Hrvatske demokratske zajednice (HDZ), koju je predvodio predsjednik te stranke Dragan Čović, razgovarao o izmjenama Izbornog zakona BiH.
Čović je nakon razgovora izrazio zadovoljstvo konstruktivnim razgovorom sa predstavnicima međunarodne zajednice, te ih ocijenio kao vrlo pozitivne.
- Nismo razgovarali o detaljima, ali smo vrlo jasno prepoznali put u kojem možemo vrlo brzo, ili u relativno kratkom vremenu, doći do rješenja Izbornog zakonodavsta BiH, a koje smo definirali sporazumom u Mostaru 17. juna 2020.godine – istakao je Čović.
Uz zahvalnost predstavnicima EU i američke administracije, Čović smatra da će takvi razgovori napraviti veliki iskorak, slično kako je nađeno rješenje za Mostar biti pronađeno i rješenje za Izborni zakon BiH.
(FENA/ad/Foto:Arhiv)