Prema odluci sutkinje sarajevskog Općinskog suda Alise Numić, koja je osporila prigovore odbrane Vrhbosanske nadbiskupije, 17. novembra mora biti ispražnjen stan na drugom spratu zgrade te predan porodici Smajović.
U skandaloznom zaključku objašnjava se da radi "naplate troškova parničnog postupka i troškova izvršenja... treba izvršiti zapljenu i popis pokretnih stvari" u zgradi Nadbiskupije radi prodaje te osigurati prisustvo policije.
Zgrada Vrhbosanske nadbiskupije u kojoj se nalazi i rezidencija vrhbosanskog nadbiskupa kardinala Vinka Puljića u Sarajevu u isključivom je vlasništvu Katoličke crkve. Sagrađena je 1895. godine kao rezidencija nadbiskupa i Dom kanonika.
Agenta zloglasne jugoslavenske Službe državne bezbednosti Fadila Smajovića komunističke su vlasti nasilno uselile unatoč protivljenju Crkve. On je početkom rata 1992. pobjegao iz Sarajeva, a kada su ušli u stan kojim se koristio, pronađena je oprema za prisluškivanje i snimanje.
Sarajevske općinske vlasti i odjel Sarajevostan porodici Smajović nikada nisu priznale stanarsko pravo niti vodili na adresi Kaptol 7.
Kardinal Puljić je odluku sarajevskog suda ocijenio nepravednom.
"Ovu kuću i rezidenciju nisu nikad nacionalizirale komunističke vlasti i zato smatram da je riječ o dubioznoj presudi i da je ona tendenciozna", rekao je kardinal Puljić. Večernji List/DEPO/a.k.
SARAJEVO
Kardinal Puljić pred deložacijom zbog agenta Udbe
Arhiva 02.11.10, 09:25h
PODIJELI NA
24 SATA
Denis Zvizdić: Zabranjeno je i bilo kakvo buduće djelovanje po neustavnom izbornom zakonu RS
'Vidjeli smo ogromnu vatrenu kuglu!': Avion se srušio odmah nakon polijetanja u Londonu
Velika potražnja za prvim euroobveznicama FBiH
Požar se širi od mostarskog naselja Zalik ka Fortici: U gašenju učestvuje i kanader
Sud je naložio deložaciju kardinala Puljića iz dijela njegove rezidencije u središtu Sarajeva, koja će biti vraćena porodici pokojnog špijuna Udbe Fadila Smajovića, koji je iz tih prostorija prisluškivao prvake Crkve.