FOTO/AKCIJA KOALICIJE ZA ZAŠTITU SANE

Život dajemo Sanu ne damo

Arhiva 30.10.10, 18:11h

Koalicija za zaštitu Sane danas je održala protesno okupljanje na izvorima rijeke Sane, poruka je jasna 'Život dajemo, Sanu ne damo'. Koalicija za zaštitu Sane pružila je podršku lokalnom stanovništvu koje je od početka inicijative za izgradnju hidroelektrane na samim izvorima rijeke izrazilo protivljenje planu za uništavanje vijednosti kakvi su izvori ove prirodne ljepotice. POGLEDAJTE FOTOGALREIJU!

Zaustavimo zločin nad SanomFOTO:BLIN

Aktivnisti i aktiviskinje Koalicije za zaštitu Sane napominju i da se lokalno stanovništvo žestoko usprotivilo izgradnji hidroelektrane na javnoj raspravi o procjeni uticaja hidroelektrane na životnu sredinu.

Za novinskiu agenciju 'Srna' iz Ministarstva za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS rečeno je:

Ministarstvo za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Republike Srpske (RS) nije nadležno za stanje na terenu oko početka radova na izgradnji male hidroelektrane na izvorima rijeke Sane i ne zna zašto inspekcijske službe nisu reagovale na zahtjev Koalicije za zaštitu Sane za sprečavanjem gradnje - izjavila je Srni portparol ovog ministarstva Gorjana Rosić.
Povodom današnjeg protesta Koalicije zbog izgradnje pristupnog puta na ovom lokalitetu, čiji je izvođač preduzeća "LSB Elektrane", Rosićeva je rekla da se ovo preduzeće nije obraćalo Ministarstvu sa zahtjevom za potrebne dozvole, među kojima je i ekološka, bez kojih gradnja ne može da počne, ali da je tačno da je od Ministarstva dobilo urbanističku saglasnost. Prema njenim riječima, resorno ministarstvo je donijelo Rješenje o odobravanju Studije o uticaju na životnu sredinu navedenom preduzeću, ali je Koalicija za zaštitu Sane protiv njega pokrenula upravni spor, kojim je ono poništeno. - Nakon toga, donijeli smo novo rješenje uz korigovanje Studije, ali je Koalicija ponovo pokrenula upravni spor. Ministarstvo trenutno čeka sudsku odluku, koju će morati da ispoštuje ma kako glasila, ali ne može narediti inspekcijskim službama da spriječe gradnju -istakla je Rosić. Komentarišući navode Koalicije za zaštitu Sane da je ovo područje Prostornim planom RS predviđeno kao reginalni park prirode, Rosićeva je rekla da to ne znači da je gradnja na njemu zabranjena, već da su tačno propisani uslovi pod kojima je ona dozvoljena i da je na osnovu toga investitoru i izdata urbanistička saglasnost. - Gradnja ovakvih hidroelektrana je u potpunosti u skladu sa odredbama sporazuma iz Kjotoa, što znači da moraju biti ekološki sigurne. S druge strane, ako se cijela Evropa okreće izgradnji obnovljivih izvora energije, ne vidimo zašto to ne bi uradila i RS - rekla je Rosić

Ova izgradnja se vrši uprkos činjenici da investitor nema ekološku i građevinsku dozvolu za projekt izgradnje hidroelektrane, čime su grubo prekršeni Zakon o zaštiti životne sredine, Zakon o uređenju prostora i građenju, Zakon o koncesijama i mnogi drugi propisi Republike Srpske - istakao je je predstavnik Koalicije za zaštitu Sane Borislav Marić tokom protesta na izvoru rijeke Sane.

Tokom prostesta potpisana je i peticija protiv izgradnje mini-hidrocentrale, ali i poslana poruka da će istrajati u svojoj borbi.

- U ovom projektu nedostaju određeni dokumenti u vezi izgradnje hidrocentrale. Sasvim  je jasno da su izvođači radova na ovoj centrali samo dobili odobrenje od resornog ministarstva za sječu šume, a ne i uništavanje korita i prirodnog toka rijeke Sane - rekao je  Tihomir Dakić iz Centra za životnu sredinu. On je naveo da je ovo protest za očuvanje Sane i podrška mještanima ovog kraja da sačuvaju prirodno blago.

Koalicija za zaštitu rijeke Sane identifikovala je veliki broj prekršaja zakonskih procedura, te se protivi nelegalnom uništavanju javnog dobra kroz projekat firme LSB Elektrane.

Investitor, "LSB Elektrane" iz Banje Luke, započeo je prošle sedmice izgradnju pristupnog puta do izvora Sane, čime je, kažu ekolozi, trajno narušio iskonske prirodne vrijednosti izvora rijeke, koji su Prostornim planom Republike Srpske predviđeni kao dio parka prirode gornjeg toka te rijeke.

Ova izgradnja se vrši uprkos činjenici da investitor nema ekološku i građevinsku dozvolu za projekat izgradnje hidroelektrane, čime je prekšen veći broj zakona.
Pročitaj više

 

(BLIN/D.STANKOVIĆ)