U mjesec dana, od polovice prosinca do danas, bitcoin je uspio premašiti vrijednost od 20.000 dolara, pa je početkom ove godine prešišao 33.000 dolara da bi se u subotu oko 13 sati našao na razini od 36.956 dolara!
Kome je teško računati u dolarima vrijedi informacija da je kupovni tečaj bitcoina u subotu oko 13.20 sati u domaćoj trgovini kriptovaluta iznosio 238.719 kuna za jedan bitcoin, dok je prodajni tečaj bio 229.623 kuna, piše Slobodna Dalmacija.
U cijeloj je prošloj godini bitcoin rastao 300 posto, ali se tijekom godine i nije činilo da mu se tako piše: u ožujku je bio zaronio ispod 4000 dolara, a bili su to prvi dani pandemije koji nisu mazili ni Wall Street, a najpoznatija kriptovaluta se ipak oporavila da bi u srpnju prošle godine dosegnula 9166 dolara odakle je nastavila rasti.
Posljednji je put bitcoin na razini od 20.000 dolara bio u 2017. godini, a na tu je visinu stigao s tisuću dolara, a onda se sunovratio u 2018. godini na razinu od 4000 dolara.
Te se godine govorilo o propasti i kraju te digitalne ili virtualne valute, no ona se pokazala otpornom i danas je na rekordnim razinama. Bitcoin je lani profitirao i zbog regulatornih pravila poput donošenja rješenja za procjenu rizika kriptovaluta FICO za banke, kao i od nekih institucionalnih ulaganja i podrške za ovu kriptovalutu.
Primjerice, PayPal je objavio da će prihvatiti kriptovalute za internetska plaćanja i omogućiti svojim korisnicima kupnju, prodaju i držanje kriptovaluta.
Danas neki analitičari prognoziraju da je bitcoin mjehur koji će kad tad rasprsnuti, a drugi misle da je bitcoin prošao u fazu. Ako je nešto jasno za bitcoin to je da je krajnje nepredvidljiv, neki će kazati da je to i ćudljiva valuta koja vas iz plača može natjerati u smijeh i obratno.
Bitcoin je virtualna odnosno digitalna valuta poznata kao kriptovaluta koja se može koristiti za kupnju, a razlikuje se od novca u tome što je decentraliziran i potpuno neovisan i ne kontrolira ga niti jedna institucija nego čitavu bitcoin mrežu održavaju pojedinci i organizacije koje se nazivaju bitcoin rudarima koji procesiraju i verificiraju bitcoin transakcije putem matematičkog algoritma koji se temelji na kriptografskom algoritmu.
Znači, nije to tržište koje je regulirano i štićeno poput klasičnog financijskog u kojem ulagači mogu računati na zaštitu i povrat novca s računa, ako primjerice, propadne neka banka.
Oni koji žele ulagati u tu valutu trebali bi se dobro informirati, a kako savjetuju s kripto-portala.hr, ulaganje u kriptovalute pametno je rasporediti na više kriptovaluta i ne uložiti sav iznos u jednu kriptovalutu i nadati da će narasti za 1000 posto u kratkom razdoblju...
Potom s ovog portala ističu da novi ulagači često paničare i gube novac jer prodaju čim cijena padne, dok iskusniji ulagači ne paničare kod dnevnih skokova... I još jedan savjet s kripto-portala: odredite kada i koliko kriptovalute želite prodati da biste vratili uloženo i zaradili jer teoretski može bilo koja kriptovaluta vrijediti ponovno 0 kuna, prenosi Slobodna Dalmacija.
(DEPO PORTAL/ad)