Spadaju u rizičnu kategoriju

Papa Franjo i bivši papa Benedict vakcinisani protiv koronavirusa

Hronika 14.01.21, 16:13h

Papa Franjo i bivši papa Benedict vakcinisani protiv koronavirusa
Franjo je možda čak i u riskantnijoj situaciji jer mu je jedno plućno krilo odstranjeno nakon bolesti koju je preležao kao mladić u rodnoj Argentini

 

Dvojica papa, aktuelni Franjo i bivši Benedict, primili su prvu dozu vakcine protiv koronavirusa, saopćio je Vatikan u četvrtak.

 

Sadašnji 84-godišnji papa Franjo i 93-godišnji bivši papa Benedict  su imunizirani u okviru programa vakcinacije u Vatikanu koji je počeo u srijedu.

 

Obojica papa ranjivi su na zarazu od virusa zbog njihove starosne dobi.

 

Franjo je možda čak i u riskantnijoj situaciji jer mu je jedno plućno krilo odstranjeno nakon bolesti koju je preležao kao mladić u rodnoj Argentini.

 

Benedict je krhkog zdravlja zbog brojnih oboljenja povezanih s njegovom poodmaklom dobi, kao što je artritis.

 

U Vatikanu je registrovano manje od 30 zaraženih kronavirusom, među kojima je i pripadnik Švicarske garde koji žive u lokalnoj kasarni.

 

Papa Franjo izjavio je tokom vikenda da bi se svi trebali vakcinisati.

 

-  To je etički izbor jer se kockate vlastitim zdravljem, vlastitim životom, ali također i sa životima drugih – izjavio je on za italijansku TV stanicu  Canale 5, prenosi Reuters.

 

(FENA/dg)

BLIN
KOMENTARI