REAKCIJA DODIKOVOG SAVJETNIKA

Danis Tanović je drugorazredni sarajevski redatelj i trećerazredni političar

Arhiva 26.10.10, 14:51h

"Danis Tanović je drugorazredni sarajevski redatelj i trećerazredni političar", reagovao je Pero Simić, savjetnik za medije Milorada Dodika, na intervju s Tanovićem.

Danis Tanović

VEZANI TEKST: INTERVJU/DANIS TANOVIĆ: 'Dodik je za mene fašista, idiot i marš od mene!'

Tanović, koji je jedan od osnivača Naše stranke u BiH, Dodika je zbog njegove izjave da u Srebrenici nije počinjen genocid nazvao fašistom što štovateljima lika i djela premijera Republike Srpske očito nije najbolje sjelo.

- Taj drugorazredni sarajevski režiser koji je na poklon dobio Oskara, koga sada mora odrađivati kroz politički rad unutar BiH, nikada nije bio u fokusu nas iz Republike Srpske, jer se premijer Dodik i svi mi razumijemo i družimo s jedinom istinskom svjetskom redateljskom zvijezdom s Balkana, Emirom Kusturicom i njegovim filmovima. Za isfrustriranog Tanovića, koji je očigledno specijalist za fabriciranje kleveta i uvreda, a ne za film, mi jednostavno nemamo vremena - stoji u reakciji koju je Simić poslao redakciji Indexa.

Dodikov savjetnik za medije tvrdi kako se Tanovićeve izjave "nepogrešivo uklapaju u sarajevski ambijent u kojem prevladava ekstremističko ponašanje i retorika (?! op.a.)".

Ova optužba je naročito indikativna kada se u obzir uzme da je Tanović, za razliku od Dodika, u razgovoru za Index govorio upravo o važnosti promicanja tolerancije, obrazovanja i neutraliziranja nacionalističke retorike unutar BiH.

- Danisa Tanovića cijenimo samo utoliko što je skupio hrabrosti i svoju očiglednu mržnju prema Srbima i Dodiku napokon objelodanio. Pošto i te uvrede i klevete dolaze iz Sarajeva, uvelike smo ih označili kao patološku pojavu i kao moralnu niskost nesretnog tračera - zaključuje se u reakciji savjetnika za medije premijera Republike Srpske.(Index.hr, BLIN MAGAZIN/tg)