Parlament Federacije BiH sproveo je juče ispitivanje članova Federalne uprave civilnog štaba radi sagledavanja realizovanih nabavki od 16. marta ove godine, kada je stupila na snagu Odluka Vlade FBiH o proglašenju stanja nesreće uzrokovane pojavom koronavirusa (Covid-19) na prodručju Federacije BiH.
DEPO Portal došao je u posjed izvještaja, tačnije odgovora na pitanja postavljena od strane Komisije Parlameta Federacije - Predstavničkog doma, kao i prateće dokumentacije koja se tiče provedenih postupaka nabavki FUCZ-a od 16. marta ove godine. Konkretno, ova komisija je formirana prvenstveno kako bi se utvrdile činjenice o nabavci 100 respiratora iz Kine.
Tako je jučerašnje ispitivanje od strane Predstavničkog doma Parlamenta FBiH obuhvatilo ukupno 23 pitanja, a među njima i sljedeća:
- Kako i na osnovi čega su formirane cijene, shodno odlukama koje je donosio FUCZ?
- Da li su prikupljane ponude od raznih dobavljača ili na neki drugi način?
- Ko je procjenjivao vrijednost nabavki i na osnovu čega?
- Zašto FUCZ nije tražio ponude za nabavke medicinske opreme od firmi ovlaštenih za promet medicinskom opremom?
- Da li ugovor između FUCZ i dobavljača respiratora "FH Srebrena malina" ima aneks ugovora i zašto ugovor nije raskinut zbog neispoštovanog roka isporuke?
- Ko je potpisao Odluku FUCZ od 01. 04. 2020. godine u ime zapovjednice Jelke Milićević?
- Da li je Uprava vodila računa o profesionalnoj sposobnosti dobavljača?
- Koji su respiratori traženi od Kriznog štaba Federalnog ministarstva zdravstva, koji su naručeni, a koji isporučeni?
- Da li se kupljeni respiratori uopšte mogu koristiti i u koje svrhe?
Ovo je samo dio postavljenih pitanja, a uz dostavljene odgovore, Federalna uprava civilne zaštite priložila je i pregled provedenih postupaka svih nabavki od 16. marta ove godine, gdje se vidi koja je sve zaštitna oprema nabavljena i od koga, te koliko je novca za svaku nabavku utrošeno. A ukupno je od u prethodna dva mjeseca, prema dostavljenoj dokumentaciji, potrošeno blizu 19 miliona KM.
Pitanja i odgovore sa jučerašnjeg ispitivanja oko svih detalja u vezi afere "Respiratori", ali i drugih nabavki, kao i priloženu dokumentaciju od strane FUCZ, možete čitati OVDJE.
Inače, nakon što je Dom naroda Parlamenta Federacije formirao privremeni odbor koji će utvrditi činjenice o nabavci 100 respiratora iz Kine, mišljenja stručnjaka o tome koliko bi rad tog odbora uticao na predmet “Respiratori” na kojem radi Državno tužilaštvo su podijeljena. Dok jedeni smatraju da politička istraga ne može biti objektivna i može imati loš uticaj na Tužilaštvo, drugi tvrde da one može pomoći u cjelokupnoj istrazi, o čemu više možete čitati OVDJE.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)