Jedno je sigurno: kada je riječ o vazdušnom saobraćaju, povratak u stari svijet, kakav je bio prije korone, neće biti tako brzo moguć, vjerovatno nikada. Već sada se naveliko diskutuje o tome u kojoj formi bi letovi mogli ponovo da se obnove. Prije svega se postavlja pitanje da li će sjedišta u sredini morati da ostanu prazna, piše Deutsche Welle.
Naime, nije dokazano da bi slobodna sjedišta u sredini mogla da umanje rizik od infekcije. I pored toga brojne avio-kompanije blokiraju mjesta u sredini, barem kada je riječ o prvoj fazi letova.
„To je čista kozmetika i naučno nije dokazano da je to potrebno", kaže Šašank Nigam, šef konsultantske firme za vazdušni saobraćaj SimpliflyingRed.
Sa druge strane, azijska firma Haeco se pragmatično zalaže za to da između redova sjedišta budu postavljeni redovi sa teretom. To bi omogućilo veću distancu između putnika i bolju raspodjelu tereta u vremenima kada je potražnja za teretnim kapacitetima veća nego za sjedištima.
Maske i dodatne kontrole
Nadležne službe međutim do sada nisu upoznate sa slučajevima infekcije u avionu. Vazduhoplovna industrija uvijek iznova naglašava da je vazduh u avionima, zahvaljujući kvalitetnim filterima za čestice, barem jednako čist kao u operacionim salama. Takođe ističu i da strujanje vazduha u avionu ide odozgo na dole, što dodatno smanjuje rizik od zaraze.
U skladu sa propisima koji su tek uvedeni u brojnim zemljama i zaštitne maske će biti obavezne. To stoji i u konceptu za ponovno pokretanje vazdušnog saobraćaja Udruženja avio-prevoznika Nemačke (BDL). U Kanadi je to već na snazi, a kompanija Lufthanza moli putnike da od sljedećeg ponedeljka (4. maj) nose zaštitu za usta i nos.
Umjesto dosadašnjeg direktnog odlaska na bezbjednosnu kontrolu ili ka izlazima, moguće je da će uskoro na kontrolna mjesta morati da se dolazi i dva sata prije leta. Ubuduće će možda sav prijavljeni prtljag, kao i ručni prtljag morati da se dezinfikuje ultraljubičastim zračenjem, a moguće su i dodatne zdravstvene kontrole.
U avion će se ulaziti u malim grupama na sigurnoj udaljenosti, a u putnički most za ukrcavanje bi mogao da bude ugrađen svojevrsni tunel za dezinfekciju. Takođe je moguće da će se na aerodromima raditi i brza testiranja na korona virus.
Sjedenje pored prtljaga?
Generalno bi putovanje moglo da bude znatno drugačije nego inače: članovi kabinske posade u zaštitnim odijelima, svi putnici sa maskama i rukavicama, unutrašnjost aviona se dezinfikuje prije polijetanja, na svakih pola sata članovi posade dijele sredstva za dezinfekciju ruku, a i u prvoj i biznis klasi samo se još dijele jela koja su zapakovana. Posebno osoblje tokom čitavog leta vodi računa o higijeni u toaletima i kuhinji.
Zbog budućeg intenzivnog čišćenja aviona i duže procedure ulaska u avion, s obzirom na propise o udaljenosti, i avioni će više vremena biti na pistama.
Nakon slijetanja, na aerodromima će morati da se pokaže potvrda o imunitetu, kao i da se prođe kroz skener za mjerenje temperature. Prije preuzimanja prtljaga, on će još jednom biti dezinfikovan. Tako da letenje mnogima više neće biti zabavno.
„U zavisnosti od toga koliko će vremena proći dok vakcine budu dostupne, neke stvari će ostati, a neke opet nestati", smatra Ingo Vugecer iz vazduhoplovnog koncerna Erbas (Airbus).
Nastavak teksta čitajte ovdje.
(DW/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)