Hurtić u razgovoru za Faktor naglašava da su stavovi sindikalnih organizacija krajnje licemjerni jer oni svojim stavovima koji su protiv izmjena Zakona o radu ne štite radnike u realnom sektoru već državnu administraciju i javni sektor, ne želeći da podnesu podjednako teret krize.
Ističe da poziv pojedinih sindikata da se proglasi nepoželjnom, odnosno, osobom persona non grata, smatra pozivom na linč i da će se zbog toga obratiti nadležnim organima.
Odmah na početku da nam kažete šta je suština izmjena Zakona o radu?
- Izmjene Zakona o radu omogućavaju da se radno-pravno zakonodastvo koje ne poznaje koronu prilagodi naredbama kriznih štabova, a da poslodavci ne bude kažnjavani zbog kršenja Zakona o radu. Vjerujte, ni poslodavci ne žele otpuštati, jer nije lahko doći do dobrog radnika. Poslodavac kada pošalje radnika na biro ne zna da li će ga sutra vratiti. I to je cijela naša pogrešna percepcija o poslodavcu, koje kreiraju sindikalci i opisuju ih kao sebične. A ko je ovdje najsebičniji? To je državna administracija i cijeli javni sektor. Jer otvoreno govore da ne žele da im se plaće smanjuju, da ne žele da podnesu teret, nego da podnese onaj koga navodno štite. Ovaj zakon o radu predviđa usklađivanje kolektivnih ugovora sa zakonom što znači da će se stvoriti zakonski okvir da i državna administracija, javni sektor, podnesu teret, a ne samo uposlenik u privatnom sektoru kojeg ne štiti niti jedan kolektivni ugovor.
Šta radnik dobija odlaskom na čekanje?
- Mi to zovemo prestanak obaveze rada. Dakle, poslodavac može poslati radnika uz klauzulu prestanka obaveze rada u najdužem roku trajanja od tri mjeseca, s tim da radnik ima pravo na plaću koju odredi poslodavac, a koja ne može biti manja od najniže plaće u Federaciji BiH i plaćene doprinose. Daleko je povoljnije poslati radnika na čekanje i to je u interesu i radnika i poslodavca i države. S druge strane, ako radnik ode na biro on dobija samo onu naknadu od oko 300 KM. Ali ako ide na čekanje dobija plaću, pa neka je i minimalna, ona je oko 410 KM, plus ima plaćene doprinose. U cijelom ovom slučaju dolazi se do najbitnije stvari, a to je da nema prekida radnog odnosa, iako sindikati kažu da to nije povoljnije za radnika. Postavlja pitanje o kakvim se to sindikatima radi koji tvrde da je izgleda bolje radnika poslati na biro.
Nastavak teksta možete čitati OVDJE!
(DEPO Portal/ak)