Ljekarska / Liječnička komora Federacije Bosne i Hercegovine zatražila je od Ministarstva zdravlja tog entiteta i federalnog ministra zdravstva Vjekoslava Mandića znatno povećanje broja testiranih osoba u tom entitetu.
Osim toga, zahtijevaju i proširenje kriterija za testiranje slučajeva sumnjivih na zarazu korona virusom.
Prema saopćenju Komore, broj testiranih, a obuhvaćeno je nešto više od 460 osoba, "apsolutno je nedovoljan".
"Neprihvatljiva je priča federalnog ministra (Vjekoslava) Mandića i njegovog pomoćnika (Gorana) Čerkeza o 'racionalnom' postupanju sa testiranjem. Ona je u suprotnosti sa smjernicama i preporukama WHO-a (Svjetske zdravstvene organizacije). Praksa zemalja Evropske unije upravo je takva, da se testira puno šire i puno više i da se prioritetno testiraju zdravstveni radnici koji su najviše izloženi riziku", navodi se u saopćenju.
BiH na začelju po testiranju
Komora konstatira da je Bosna i Hercegovina trenutno na samom začelju po broju testiranih građana na milion stanovnika.
"Zato Komora predlaže izmjenu kriterija za testiranje sumnjivih pacijenata tako da se testiranje proširi na sve pacijente sa znakovima i simptomima akutne respiratorne infekcije (nagli početak kašlja i/ili povišene tjelesne temperature i/ili kratkoća daha), obavezno testiranje za sve zdravstvene radnike koji na bilo koji način dolaze u kontakt sa pacijentima, kako oni ne bi bili izvor infekcije za pacijente s kojima dolaze u kontakt", navodi se.
Podsjećaju i da su u Italiji 24 ljekara umrla tokom pandemije, a da je u Španiji zaraženo 12 posto zdravstvenih radnika.
'Slijediti preporuke WHO-a'
Komora također podsjeća da je testiranje ključno u postavljanju odgovarajućeg odgovora na epidemiju i omogućava istovremeno praćenje širenja zarazne bolesti u populaciji, te preduzimanje mjera kako bi se što više suzbilo širenje bolesti, pogotovo u vrijeme prisutnog lokalnog prenošenja.
To je, navodi se, i preporuka WHO-a.
"Federalna ljekarska / liječnička komora još jednom apeluje na zdravstvene ustanove u cijeloj Federaciji BiH koje predstavljaju prvu liniju odbrane od Covida-19 da se ljekarima i drugim medicinskim radnicima koji se nalaze na punktovima na kojima se trijažiraju potencijalni pacijenti obezbijedi dovoljan broj adekvatne, jednokratne zaštitne opreme. Bitku protiv ove pandemije vode ljekari i drugi zdravstveni radnici. Zaštitna oprema je njihovo oružje. U protivnom nam se može desiti italijanski ili španski scenario", zaključeno je.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)