Koliko ste kao gradonačelnik zadovoljni realiziranim aktivnostima u godini koja je za nama?
Imamović: Ja moram da vam kažem da sam zadovoljan. Ekonomski podaci su sjajni. Trend rasta je počeo 2018., a kada dođu podaci iz 2019. rezultati će biti još bolji. Imamo 9.460 poduzetničkih subjekata. To je naš veliki rast. Prosjek BiH je 44 na 1.000 stanovnika, Hrvatske 51 na 1.000 stanovnika, a Tuzla ima 86 privrednih subjekata na 1.000 stanovnika. To je za svaku pohvalu. Mi smo planirali taj rast. Imamo razvijene različite proizvodnje, od klasičnih deterdženata, do proizvodnje vatrogasnih vozila, obuće, softvera itd. Svjetska firma Virgin Pulse je ovdje sa 250 radnih mjesta i hoće još. Imamo i BIT Centar, ali i Centar za robotiku. Imamo veliki razvoj turizma i trgovine. Tuzla se razvija i raste. Zadovoljna sam komunalnom infrastrukturom. Naš cilj je da Tuzla bude najljepši i za život najudobniji grad. Uradili smo dosta na realizaciji projekta dugoročnog vodosnadbijevanja Tuzle do 2035. godine. Radi se o 25 miliona KM, od čega je 5o posto austrijska, švicarska i njemačka grant sredstava. Time ćemo napraviti ogromne uštede i dovesti do savršenstva vodosadbijevanja Tuzle.
Stiče se utisak da Tuzla ponovo postaje veliko gradilište. S druge strane, Grad ima blizu 10 hiljada registriranih privrednih subjekata, najviše u državi, šta nam to zapravo govori?
Imamović: To vam govori da se naš višegodišnji trud i naša upornost prilagođavanja reorganizacije, stalna podmlađivanja administracije, rad na regulativi i riješavanju imovinsko-pravnih odnosa isplatio. Mi smo zatrpani zahtjevima za odobrenja za građenje. Nadam se da će na proljeće krenuti i naši veliki komunalni projekti vezani za ceste, vodovod i kanalizaciju, gradsko groblje itd. Tu su i strane investicije…'Crystalico’ od milijardu KM. To je nevjerovatno i ja se nadam istinito. Sve ide dobro, ali je to toliko dobra vijest da strahujem uvijek da se investitori ne povuku. Ide investicija Bloka 7 od koje mi očekujemo i uređaj za odsumporavanje radi čistoga zraka, ali i da rudari ne ostanu bez posla, te da bude sačuvan elektro-energetski sistem Bosne i Hercegovine. To je 2.600.000 KM koliko koliko cijela BiH za sedam godina uloži. Ja očekujem nagli i još snažniji razvoj Tuzle.
Cijeli video intervju možete pogledati OVDJE!
DEPO Portal/ak)