U crnogorskom parlamentu je tokom noći usvojen sporni Zakon o slobodi vjeroispovijesti.
Zakon je usvojen u odsustvu poslanika Demokratskog fronta koji su privedeni i Posebnog kluba poslanika koji je ranije napustio sjednicu, prenosi Nedeljnik.rs.
Najspornija odredba u prijedlogu Zakona o slobodi vjeroispovesti je da će vjerski objekti i zemljište koje koriste vjerske zajednice na teritoriji Crne Gore, koji su izgrađeni ili pribavljeni iz javnih prihoda države ili su bili u državnoj svojini do 1. decembra 1918. godine, postati državna svojina, ako ne postoje dokazi o pravu svojine vjerskih zajednica nad tim objektima.
Srpska pravoslavna crkva smatra da je novi zakon diskriminatorski prema toj vjerskoj zajednici, te da se njegovim odredbama pokušava oteti imovina SPC u Crnoj Gori.
Iz Vlade je ranije saopšteno da je prijedlog Zakona o slobodi vjeroispovijesti ili uvjerenja i pravnom položaju vjerskih zajednica usaglašen sa najvišim međunarodnim standardima, uključujući konvencije UN, Evropsku konvenciju o ljudskim pravima, praksu Evropskog suda za ljudska prava, kao i smjernice VK i OEBS-a/ODIHR-a.
Nastavak skupštinskog zasjedanja zakazan je za danas u 14 časova.
Usvajanju zakona prethodili su veliki incidenti, nakon odbijanja amandmana Mitropolije crnogorsko-primorske na predloženi Zakon o slobodi vjeroispovijesti, koje je u skupštinsku proceduru stavio Demokratski front, prenijele su “Vijesti“.
Nakon incidenta su uhapšene 22 osobe – 18 poslanika DF-a i još četiri lica.
Šta se juče tokom dana i večeri dešavalo u Crnoj Gori, čitajte u tekstu: Haos u Crnoj Gori, na rubu eskalacije: Novi Zakon o slobodi vjeroispovijesti posvađao vjernike, vlast i opoziciju.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)