Velike gužve su cijeli dan na biralištima u Mostaru, gdje se također bira novi hrvatski predsjednik.
Kako su za Bljesak.info rekli ogorčeni birači, preko 150 ljudi čekalo je skoro četiri sata da ispuni građansku dužnost. Radi se o izbornom mjestu 17 (slovo 'M') u Osnovnoj školi Petra Bakule u Mostaru. Bilo je nervoze, a i žustrijih riječi.
Kakva je tamo bila atmosfera svjedoči i ovaj video...
Izlaznost na birališta u Hrvatskoj veća je nego prije pet godina, objavilo je Državno izborno povjerenstvo (DIP). Prema posljednjim informacijama, biračko pravo iskoristilo je 38,82 posto građana, a ukupno 103.000 više nego prije pet godina.
Više fotografija sa birališta u Mostaru, gdje su vladale ogromne gužve, možete pogledati ovdje.
Kako javlja agencija Fena, u Mostaru su večeras u 19 sati zatvorena sva biračka mjesta za predsjedničke izbore u Republici Hrvatskoj, potvrđeno je Feni iz Generalnog konzulata RH Mostaru.
- Svi oni koji su se u 19 sati zatekli na biračkom mjestu imaju pravo glasovati i oni će izvršiti svoju dužnost glasovanja - kazali su iz Generalnog konzulata.
Hrvatski državljani koji žive u Bosni i Hercegovini mogli su danas od 7 sati glasovati za predsjednika RH na ukupno 44 biračka mjesta i to u gradovima sjedištima diplomatsko-konzularnih predstavništava Hrvatske u BiH. Najviše biračkih mjesta, njih 19, bilo je u Mostaru, zatim Vitezu (10), Sarajevu (6), Livnu (4), Tuzli (3) i Banja Luci (2).
Na sedmim predsjedničkim izborima od neovisnosti RH, hrvatski birači u nedjelju su odlučivali tko će u idućih pet godina biti na čelu države - aktualna predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović ili netko od njezinih 10 protukandidata (Zoran Milanović, Miroslav Škoro, Mislav Kolakušić, Dalija Orešković, Dario Juričan, Dean Kovač, Anto Đapić, Katarina Peović, Ivan Pernar i Nedjeljko Babić).
Hrvatskog predsjednika biralo se na ukupno 6.533 biračkih mjesta, od čega je 124 u inozemstvu. U Hrvatskoj ih je 6.409, od čega 72 čine posebna biračka mjesta: u vojsci, na brodovima, u zatvorima, u domovima socijalne skrbi.
U inozemstvu se hrvatski predsjednik birao u 47 zemalja, na 124 biračka mjesta, trećina ih je (44) u Bosni i Hercegovini.
Hrvatski predsjednik bira se većinskim izbornim sustavom, dakle treba dobiti većinu glasova svih birača koji su glasovali (50 posto plus jedan glas). Ukoliko se to ne dogodi, dvoje kandidata s najvećim brojem glasova idu u drugi krug koji se održava 14 dana kasnije, u ovom slučaju 5. siječnja 2020. godine.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ad)