Potpredsjednica Federacije BiH Melika Mahmutbegović traži da se hitno donesu izmjene i dopune Krivičnog zakona zbog svakodnevnog narušavanja opće sigurnosne situacije u Federaciji i BiH, pojave najtežih oblika ugrožavanja ljudskih života i teških oblika krađa, razbojništava i nanošenja materijalne štete javnim i privatnim dobrima.
Smatra zabrinjavajućim porast činjenja teških krivičnih djela nad ženama i djecom, koja u posljednje vrijeme završavaju sa veoma tragičnim posljedicama.
U vezi s tim, Mahmutbegović od Federalnog ministarstva pravde zahtijeva hitno pokretanje procedure donošenja izmjena i dopuna postojeće zakonske regulative ili donošenja nove koja će adekvatno sankcionisati počinioce takvih teških krivičnih djela, u najboljoj vjeri da će svakako preventivno djelovati na eventualne buduće počinioce.
- Ono što trenutno nedostaje našem društvu jeste adekvatna sankcija i sistematski rad na prevenciji jer smo, nažalost, također, svakodnevno svjedoci nasrtaja na živote i imovinu naših građana. Svjedočimo i vrlo deprimirajućim izbjegavanjima pravde, nedostatnoj konciznosti zakonskih rješenja, te neadekvatnim izrečenim kaznama. Sve to zajedno dovodi do širenja nesigurnost i straha kod građana, što dodatno podriva sigurnosne strukture i državu u cjelini odnosno njenu sposobnost i moć da zaštiti svoje građane i imovinu - saopćeno je iz Kabineta potpredsjednice FBiH.
Također, skrenula je pažnju da se svakodnevno usložnjava i sigurnosna situacija na području Kantona Sarajevo, te apelira na Vladu Kantona Sarajevo i ostale kantonalne institucije da ulože dodatne napore za osiguranje reda i zakona u glavnom gradu naše države.
Zaključila je da država mora pokazati poseban senzibilitet prema ženama i djeci koji su u posljednje vrijeme bili žrtve izrazito tragičnih i zabrinjavajućih dešavanja sa teškim oblicima ranjavanja, traumatiziranja i na kraju smrtnim ishodom.
Zbog kompleksnosti ove problematike i neophodnosti hitnog rješavanja sigurnosnih izazova sa kojima smo svakodnevno konfrontirani, Mahmutbegović je pozvala sve relevantne institucije i ustanove, kao i predstavnike akademske zajednice da se uključe u procese donošenja zakonske regulative koja će vratiti i učvrstiti poljuljano povjerenje građana Federacije i Bosne i Hercegovine u organe i institucije sistema.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)