Bh. poslodavci primorani tražiti radnu snagu među strancima

Zbog velikog odliva kadrova, BiH mora da uvozi radnike: Evo koja su najtraženija zanimanja

Biznis Klub 21.10.19, 12:29h

Zbog velikog odliva kadrova, BiH mora da uvozi radnike: Evo koja su najtraženija zanimanja
Alarmantan je podatak da je od početka 2015. pa do devetog mjeseca ove godine strancima izdato više od 9.000 dozvola za rad u BiH

 


Bosna i Hercegovina iz godine u godinu bilježi veliki demografski pad, jer veliki broj mladih odlazi da radi u inostranstvo.

 

Da BiH ostaje bez kadra, pokazuje i podatak da su varioci i zidari odavno na listi najtraženijih, jer su svoj trud i rad odlučili ponuditi van zemlje, najviše u Sloveniji.

 

Zato su poslodavci primorani tražiti novu radnu snagu među strancima.

 

Kako su potvrdili iz zavoda za zapošljavanje Federacije, Republike Srpske i Brčko distrikta, u prvih devet mjeseci dozvole je dobilo 2.413 stranaca. Neki su dobili nove dozvole, a neki su obnovili već postojeće.

 

“Najviše dozvola izdato je u prerađivačkoj industriji, obrazovanju, trgovini, hotelijerstvu, ugostiteljstvu i turizmu”, potvrdio je Haris Čuljević iz Federalnog zavoda.

 

U Republici Srpskoj najtraženije zanimanje je u sektoru umjetnost, zabava i rekreacija odnosno za rad na promocijama, te u trgovinama, građevinarstvu, informaciji i komunikacijama.

 

Interesantno je da je u RS strancima izdato 437 novih radnih dozvola, a Savjet ministara dao je na raspolaganje svega 200, pa je na mjestu pitanje koliko je zaista stranaca i našlo posao u BiH.

 

“Kvota se može prebaciti kada je riječ o strancima s visokom stručnom spremom, strancu čiji se rad zasniva na međunarodnom sporazumu, profesionalnim sportistima, onima koji su se odrekli državljanstva BiH” pojasnio je Zoran Elek, viši stručni saradnik za informiranje i odnose s javnošću Zavoda RS.

 

Alarmantan je podatak da je od početka 2015. pa do devetog mjeseca ove godine strancima izdato više od 9.000 dozvola za rad u BiH.

 

Već godinama najviše je izdato dozvola u oblasti prerađivačke industrije, trgovine i građevine.

 

(Avaz.ba, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)

 

 

BLIN
KOMENTARI