Muamer Zukorlić, predsjednik stranke Pravde i pomirenja i poslanik u Skupštini Srbije, za N1 je govorio o kandidaturi za vrhovnog poglavara Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini.
Gostujući u emisiji Novi dan, Zukorlić je kazao da nije imao planova u tom smjeru.
- Ali nakon što sam predložen prvo iz Novog Pazara, poslije toga i iz nekoliko zemalja iz dijaspore, potom i iz Bihaća,a zapravo sam shvatio da i sa duhovnog i sa moralnog aspekta, ja nemam pravo to ignorisati. Tada sam odlučio da prihvatim kandidaturu - pojasnio je.
Kazao je da će svoj program predstaviti nakon što kandidatura bude verifikovana 21. septembra, ali je naveo neke stvari za koje bi zalagao.
- Ja već kod sebe imam neke osnovne temelje toga programa i imam sasvim jasnu viziju šta bi to ponudio, prije svega članovima biračkog tijela, a potom i svim pripadnicima Islamske zajednice, smatrajući da je to važno kako bi Islamska zajednica unaprijedila svoje djelovanje i kako bi postala još jača i vrijednija - istakao je.
Zukorlić je kazao da ne vidi dosadašnje djelovanje IZ kao nešto negativno i sa čim bi trebalo praviti raskid.
- U slučaju da budem izabran na poziciju poglavara Islamske zajednice u BiH, zastupao bih politiku kontinuiteta, ali i noviteta. Uglavnom, Islamska zajednica ide dobrim pravcem, ali ne toliko intenzivno dobrim i to bi sa moje strane dobila IZ - pojasnio je.
Prema njegovim riječima, ima nekoliko ključnih pitanja sa kojima Islamska zajednica treba bolje i detaljnije da se izdiferencira.
- Prvo pitanje je odnos prema politici. Mislim da IZ treba da dovrši svoju emancipaciju u odnosu na politiku. Treba do kraja i potpuno distancira od uticaja politike na rad IZ - kazao je.
Zukorlić tvrdi da je jedan od velikih problema sa koijm se IZ BiH suočava pitanje frakcionaštva
- Koje se nastoji instalirati pod okrilje IZ, posebno na bazičnom nivou džemata, džamija itd. IZ se de sad solidno borila, ali nisam siguran da se do kraja izborila. Potreban je cjelovit program kako se izboriti protiv frakcionaštva - kazao je.
Dalje navodi kako je još jedan izazov pitanje islamofobije.
- To je nešto sa čime se IZ treba nositi, ali sa jednim odmjerenim i preciznim programom, gdje ne bi otišla u drugu krajnost - kazao je.
Zukorlić smatra da je pitanje muslimanskog identiteta u Evropi veoma važno, pogotov za Bošnjake u BiH.
- Mislim da tu još nisu rečene posljednje riječi oko našeg identiteta i da mi nakon svega što nam se dešava kroz razne krize identiteta kroz 20. stoljeće, i nacionalnog i vjerskog, potom svojevrsno stoljeće porobljenosti muslimana na Balkanu tokom 20. stoljeća, potom haotična emancipaija poslije devedesetih godina praćena ratom, agresijom, zločinima, genocidom i svim ovim što nam se dešavalo - kazao je.
Tvrdi da je pogrešno za muslimane sa Balkana da se identifikuju sa Turcima i Arapima da bi se osjećali moćnije i bolje.
- Prije svega, mi nismo nikakvi ostaci ni Turaka ni Arapa, niti bilo koga sa strane. Mi smo autohtoni, autentični evropski muslimani- istakao je Muamer Zukorlić u razgovoru sa Almom Dautbegović-Voloder.