šute i nemilosrdno nas truju

Crna budućnost BiH: OVO će nas poubijati! Harat će preuranjene smrti, astma, bronhitis, umiraće i naši susjedi...

Hronika 18.06.19, 10:58h

Crna budućnost BiH: OVO će nas poubijati! Harat će preuranjene smrti, astma, bronhitis, umiraće i naši susjedi...
Ukoliko ova postrojenja budu radila 30 godina, procijenjeni kumulativni zdravstveni utjecaj, za taj period, bi bio 960 preuranjenih smrti

 

Bosna i Hercegovina je među zemljama u Evropi koje su najviše pogođene onečišćenjem iz termoelektrana na ugalj. Nažalost i pored te činjenice, mi smo jedna je od rijetkih Evropskih zemalja u kojoj političke elite i energetski lobiji i dalje planiraju izgradnju novih termoelektrana, koje bi mogle negativno utjecati na kvalitetu zraka i javno zdravlje još nekoliko desetljeća.

 

Tim povodom je Greenpeace danas objavio novu analizu "Procjena utjecaja planiranih termoelektrana, Tuzla blok 7 i Banovići, na kvalitet zraka, zagađenje i zdravlje stanovništva".  

 

Ova studija procjenjuje utjecaj dvije predložene termoelektrane, Tuzla blok 7 i Banovići. Ukoliko bi došlo do njihove izgradnje i rada, emisije iz ovih postrojenja bi nanijele značajnu štetu javnom zdravlju, uključujući procijenjenih 30 preuranjenih smrti godišnje, kao i 7600 dana bolovanja, 470 astmatičnih napada kod djece, 25 hospitalizacija i 40 slučajeva djece oboljele od bronhitisa godišnje, navode iz Centra za ekologiju i energiju.

 

Ukoliko ova postrojenja budu radila 30 godina, procijenjeni kumulativni zdravstveni utjecaj, za taj period, bi bio 960 preuranjenih smrti. 

 

- Preko pet decenija BiH termoelektrane nekažnjeno truju okoliš i svoje i stanovništvo susjednih država. Sada se planira izgradnja novih blokova koji će nastaviti ugrožavati zdravlje stanovništva, što je dokazano i ovom analizom - izjavio je Denis Žiško iz Centra za ekologiju i energiju i dodao:

 

- Krajnje je vrijeme da BiH donosioci odluka prihvate činjenicu da sektor uglja donosi više štete nego koristi za  građane BiH i da što prije počnu praviti ozbiljne planove za dekarbonizaciju energetskog sektora. 

 

Analizu možete preuzeti na linku ovdje

 

(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)

BLIN
KOMENTARI