Naravno da kao kod svakog izbora, tako i kod ovog može biti rasprave o tome "zašto je neka reprezentaciju tu a neka ne", ali čini se kako je ovaj portal napravio dobar i kompetentan izbor najboljih među reprezentatvinim luzerima. Najzanimljivije ljubiteljima fudbala "na ovim prostorima" svakako je šesta pozicija koju u ovom "Topu 10" zauzima "reprezentacija" Jugoslavije iz 1994.
- Jugoslavija nije učestvovala ni u kvalifikacijama za SP te godine - suspendovana je nakon rata koji je doveo do raspada države i podjele na Bosnu i Hercegovinu, Hrvatsku, Sloveniju, Makedoniju i kasnije, Srbiju i Crnu Goru. Može se reći da je u vrijeme koje obilježava ratni sukob selekcija Jugoslavije bila najjača ekipa na svijetu, jer u njoj bi se našli Dragan Stojković, Zvonimir Boban, Dejan Savičević, Davor Šuker, Darko Pančev, Siniša Mihajlović, Vladimir Jugović i Robert Prosinečki. U finalu SP-a u Americi sastale su se dvije prilično mediokritetske reprezentacije Brazila i Italije koje su tamo dovukli individualna 'herojstva' Romarija i Baggija. Jugoslavija bi pobjedila obje reprezenatcije.
Kao što se vidi iz opisa "Jugoslavije '94" i na goal.comu pogrešno pišu kao da je Srbija jedina sljedbenica raspale SFRJ pa je bila "suspendovana" sa SP-a, što nije tačno - sve nabrojane države sljedbenice su pokojne "Juge", a Srbija (ne Jugoslavija, iako se tada Srbija i Crna Gora formalno tako zvala) nije mogla učestvovati u kvalifikacijama zbog sankcija koje joj je nametnuo UN.
Hrvatska i Slovenija na primjer, nisu učestvovale u kvalifikacijama zbog kasnijeg primanja u Fifu.
Na "pobjedničko-luzerskom" postolju su Cruyffova Holandija, mađarska "Laka konjica" i Brazil iz '82.
Treće mjesto na listi zauzima Holandija iz 1974:
- Nezaboravne Michelsove zvijezde 'Totalnog fudbala' iz '74 nisu uspjele osvojiti SP i to još boli njihove zemljake. Ekipa koju je predvodio Johan Cruyff bila je puna legendi i nakon što je pregazila Argentinu 4:0 i Brazil 2:0 činilo se kako je nezaustavljiva i u finalu gdje je povela u drugoj minuti, prije nego što je Zapadna Njemačka stigla da dotakne loptu. Međutim, njihovi najveći rivali na kraju su slavili 2:1.
Druga je Mađarska iz 1954:
- Nevjerovatno zvuči da je finale SP-a izgubila (naravno, od Nijemaca) reprezentacija koja je do tamo došla nakon: revolucionarne taktičke novosti sa četiri napadača pod vodstvom Fereneca Puskasa, niza od 31 utakmice bez poraza, pobjede nad Englezima na Wembleyu rezultatom 6:3, 17 golova u dvije utakmice u grupi (uključujući pobjedu od 8:3 nad Njemačkom!), pobjeda nad finalistima iz '50 Brazilom i Urugvajem i vodstva u finalu 2:0 osam minuta prije kraja." Bili Nijemci dopingovani (kako se govorilo) ili ne, slavili su 3:2.
Prvi je Brazil iz 1982:
- Zico, Socrates, Falcao, Eder, Junior i Cerezo su u prve četiri utakmice u Španiji sve pomeli njihovom fudbalskom sambom. SSSR-u, Škotskoj , Novom Zelandu i Argentini zabili su 13 golova i protiv Italije im je trebao samo remi za plasman u polufinale, ali kombinacijom loše obrane, lošeg završetka zloglasnog Serginha Chulape i zbog hat-tricka Paola Rossija kasniji svjetski prvaci Italijani slavili su 3:2.
10 najboljih reprezentacija koje nisu osvojile Svjetsko prvenstvo po izboru goal.com-a:
10. Argentina 2006.
9. Brazil 1950.
8. Portugal 1966.
7. Francuska 1982.
6. Jugoslavija 1994.
5. Italija 1978.
4. Italija 1990.
3. Holandija 1974.
2. Mađarska 1954.
1. Brazil 1982.
(index.hr,BLIN)
ČITAJTE DEPO!