SRBI TRAŽE NEVJESTE U ALBANIJI

Film 'Selo bez žena' na festivalu IDFA 2010

Arhiva 06.10.10, 11:44h

"Selo bez žena", dugometražni film sarajevskog reditelja Srđana Šarenca u produkciji Les Films du Balibari i Mainframe i uz podršku BHRT televizije imaće međunarodnu premijeru na najvećem festivalu dokumentarnog filma IDFA u Amsterdamu koji će se održati od 17. do 23. novembra.

Selo bez žena/Srđan Šarenac"Selo bez žena", dugometražni film sarajevskog reditelja Srđana Šarenca u produkciji Les Films du Balibari i Mainframe i uz podršku BHRT televizije imaće međunarodnu premijeru na najvećem festivalu dokumentarnog filma IDFA u Amsterdamu koji će se održati od 17. do 23. novembra.

'Selo bez žena' će biti prikazano u službenom programu Reflekting Imidžes – Panorama i takmičiće se za IDFA nagradu publike. Već u decembru ovaj film će premijerno biti prikazan na najvećoj njemačkoj televiziji ZDF.

Srđan Šarenac rođen je u Sarajevu 1977. godine. Diplomirao je filmsku režiju na Fakultetu dramskih umetnosti u Beogradu, a završio postdiplomski studij iz filmskog scenarija na Binger film Labu. Ima
više od 10 godina iskustva kao producent, scenarist i reditelj kratkometražnih filmova, dokumentaraca, dokumentarnih serija, igranih serija i reklama.

Njegov kratki igrani film “Poklon za Sanju” je prikazan na 10 međunarodnih filmskih festivala i na javnim televizijama u regionu. Između ostalog, režirao je dokumentarni film “Selma” za koji dobija nagradu na Danima Hrvatskog filma, trodjelnu dokumentarnu seriju za BHRT “Kako je nastala sarajevska Top lista nadrealista”, te dramsku seriju “Mile u borbi protiv tranzicije” za B92.

Film 'Selo bez žena' je dobitnik nagrade za najbolji projekat Zagrebdoks pitching Foruma 2008.

SELO BEZ ŽENA
Zabrđe je planinsko selo udaljeno 5 km od prvog puta u jugozapadnoj Srbiji u kojem ne živi niti jedna žena. Cijelo selo je spalo na trojicu braće Janković u tridesetim godinama i njihovog komšiju Velimira (75) 

Braća Janković imaju kuću, traktor, sedamdesetak ovaca i šumu. No braći Janković nedostaju žene. Ne za polje nego za kuću. A zadnja je selom hodala prije 15 godina. Imanje u planinskom zabačenom selu Srbije prodati ne mogu,  a ne mogu ni otići jer su vezani za svoju stoku i šumu. Jedino rješenje krije se u Albaniji gdje žene žive u sličnim uslovima kao i braća Janković.

Zoran ima 35 godina, on je najstariji od trojice braće Jankovića, ima san da se oženi i kreće u potragu za albanskom nevjestom.
Da li će njegova potraga uspjeti i kako će se Zoran izboriti sa činjenicom da su Srbi i Albanci trenutno najveći neprijatelji.

(BLIN/tg)