odobren i dodatni zaključak

Predstavnički dom PFBiH prihvatio Nacrt zakona o pravima demobilisanih boraca

Front 28.02.19, 15:06h

Predstavnički dom PFBiH prihvatio Nacrt zakona o pravima demobilisanih boraca
Tokom dosadašnje rasprave, rekao je poslanik Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH Munib Jusufović, nije nikoga primijetio da je protiv donošenja zakona o pravima demobilisanih boraca

 

Poslanici Predstavničkog doma Parlamenta Federacije BiH na današnjoj sjednici prihvatili su Nacrt zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica. Predlagač tog teksta je Klub zastupnika DF-GS, koji ga je u parlamentranu proceduru uputio po skraćenom postupku, ali kako za takvu proceduru nije bilo dovoljno ukupnih glasova na početku sjednice, zakon je proceduralno vraćen u redovni postupak, u formu nacrta. 

 

Trenutno je u toku pauza, nakon koje će se poslanici očitovati o dodatnim predloženim zaključcima povodom navedenog zakona.  

 

Tokom dosadašnje rasprave, rekao je poslanik Saveza za bolju budućnost (SBB) BiH Munib Jusufović, nije nikoga primijetio da je protiv donošenja zakona o pravima demobilisanih boraca. 

 

- To je ono što je dobro i upozorio bih da se ne zloupotrebljava boračka populacija - dodao je Jusufović. 

 

Poslanik Hrvatske demokratske zajednice (HDZ) BiH Mladen Bošković ukazao je da je Vlada FBiH rekla da je neprovodiv zakon koji su predložili poslanici Kluba Demokratske fronte-Građanskog saveza.   

 

- Možda neko tvrdi drugačije. Mislim da boračka populacija treba dobiti svoja prava odnosno zakon koji mora biti ustavan i provodiv  -  rekao je Bošković. 

 

Osvrčući se na činjenicu, koja se često spominjala tokom rasprave, da je nemoguće uraditi kategorizaciju na boračku i neboračku populaciju poslanik DF-GS Hajrudin Žilić naglasio je da je to moguće na način da se uzmu u obzir boračke evidencije koje postoje. 

 

Smatra da intencija svakog zakona treba biti da se riješe statusna pitanja na koja se  zakon odnosi. 

 

- Uputili smo zakon po skraćenom postupku poštujući dignitet zastupnika koji su sjedili ovdje u prošlom sazivu. Ono što su uradile naše kolege u prošlom sazivu za nas je prihvatljivo i zato smo taj tekst zakona predložili po skraćenom postupku - dodao je Žilić. 

 

Podsjećamo, povodom ovog Nacrta zakona, pred zgradom u kojoj je sjedište Parlamenta, od jutros su se okupili demobilisani borci koji očekuju da zakon ispuni tri njihova i ranije isticana zahtjeva, odnosno da propiše redovni mjesečni novčani dodatak za ovu boračku kategoriju, uspostavu jedinstvenog boračkog registra, kao i prestanak finansiranja boračkih udruženja kojih u ovom trenutku ima u izuzetno velikom broju u Federaciji BiH. 

 

Prije glasanja poslanika, za skupštinskom govornicom, obratili su se i predstavnici ovih boraca apelujući da Federalni parlament donese zakon o pravima demobilisanih boraca i članovima njihovih porodica. 

 

Dodatni zaključak - Predložiti provodiv zakon o demobilisanim borcima

 

Nakon što je Zastupnički dom Parlamenta Federacije Bosne i Hercegovine odobrio većinom glasova Nacrt zakona o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica, većinom glasova je odobrio i dodatni zaključak. 

 

Njime je zadužio Federalnu vladu da u roku od 30 dana, zajedno s predstavnicima Koordinacije boraca i boračkog kampa, kao i s odgovarajućim parlamentranim tijelom, u daljnjoj proceduri usuglasi konačni prijedlog teksta zakona, koji će biti provodiv u praksi. Takav tekst potom Vlada treba da uputi u parlamentarnu proceduru, a mogućnost da učestvuju u njegovom oblikovanju, navedenim dodatnim zaključkom, dobile su i parlamentarne stranke. 

 

Zakon o pravima demobilisanih boraca i članova njihovih porodica, osim što je bio tema današnje prve redovne sjednice u novom mandatu Zastupničkog doma, bio je povod i za okupljanje više stotina demobilisanih branitelja ispred zgrade u kojoj je sjedište Federalnog parlamenta i gdje se odvija ova sjednica. 

 

Borci su čekali ishod te tačke dnevnog reda institirajući da budućim zakonom budu riješena tri njihova zahtjeva - uspostava mjesečnog novčanog dodatka demobilisanim borcima koji od završetka rata naovamo nisu dobili nikakve slične prinadležnosti po osnovu učešća u ratu, zatim uspostava jedinstvenog registra boraca i prestanak finansiranja boračkih udruženja kojih trenutno u Federaciji BiH ima u izuzetno velikom broju. 

 

Predlagač zakona je klub zastupnika Demokratske fronte - Građanskog saveza (DF-GS). Oni su zahtijevali odlučivanje po skraćenom postupku, ali je većinskom voljom ostalih članova Doma, ova procedura značajno usporena i tekst je vraćen u redovni postupak, u formu nacrta. U ovom slučaju to znači da će, prije eventualnog konačnog donošenja, zakon prvo proći dvomjesečnu javnu raspravu, a potom opet biti na dnevnom redu Predstavničkog doma, potom i Doma naroda. 

 

Zbog ovog proceduralnog usporavanja su negodovali predlagači, dok su predstavnici okupljenih branilaca, kojima je data riječ i za skupštinskom govornicom, poručili da demobilisani borci iščekuju donošenje zakona što prije jer sve više umiru te kao nezaposleni, žive na ivici egzistencije. 

 

Iz Federalne vlade, odnosno resornog Ministarstva za pitanja boraca i invalida odbrambeno-oslobodilačkog rata, već na početku sjednice je predočeno da je zakon neprovodiv u predloženoj formi i da je bolje biti iskren prema borcima pa predložiti provodivo rješenje. 

 

Po izglasavanju navedenog dodatnog zaključka, sjednica Zastupničkog doma je nastavljena narednim tačkama dnevnog reda.

(FENA/mr)

BLIN
KOMENTARI