Virus gripe pojavio se u 144 zemlje, među kojima je i Bosna i Hercegovina, piše Večernji list BiH. Prema podacima kojim raspolažu Europski centar za kontrolu bolesti i Svjetska zdravstvena organizacija, do sada je registrirana cirkulacija virusa gripe A i B.
Alarmantan je podatak da je među testiranim uzorcima, koji su bili pozitivni na gripu, najviše pozitivnih na tip A - 88,4 posto, a od toga je 85 posto podtip H1N1. Riječ je o virusu poznatijem pod nazivom svinjska gripa.
Prvi simptomi svinjske gripe jednaki su kao i simptomi drugih bolesti. Svinjskoj gripi podložnije su određene skupine ljudi. Trudnice, mala djeca (najviše do druge godine života), astmatičari i drugi kronični bolesnici, kao i oboljeli od raka i HIV-a posebno su ugrožene skupine. Pretili ljudi također spadaju u ugroženu skupinu (zbog problema s dišnim putevima).
Nije potrebno hrliti liječnicima ako simptomi bolesti ostanu jednaki kao i simptomi sezonske gripe. Međutim, ako kao odrasla osoba imate iznenadne vrtoglavice, nisku temperaturu, bolove u prsima i abdomenu te kratkoću daha, svakako potražite pomoć.
Za djecu vrijede posebni simptomi. Ako dijete ne jede, posebno je osjetljivo na dodir, ne budi se često i ne započinje interakciju, odnosno, ako teško dolazi do daha, ne jede, ne pije dovoljno tekućine i ima vrućicu s osipom, znakovi su da posjetite liječnika.
U Federaciji Bosni i Hercegovini do sada su registrirane 2953 osobe oboljele od bolesti sličnih gripi, a u Republici Srpskoj 494, međutim, samo je u jednom slučaju potvrđeno oboljenje od gripe.
U epidemijama sezonske gripe bude zaraženo oko pet posto stanovništva, što za Bosnu i Hercegovinu s 3,5 miliona stanovnika znači da bi moglo biti pogođeno oko 150.000 osoba.
Uz to, zabrinjava podatak da je ove godine nabavljeno 56.000 doza cjepiva, što je dovoljno za samo dva posto stanovništva. Naime, liječnici i epidemiolozi upozoravaju kako je najbolja zaštita od ovog virusa koji može biti i smrtonosan cjepivo. Ističu kako bi za kolektivni imunitet bilo potrebno cijepljenje više od 50 posto stanovništva.
Unatoč maloj nabavljenoj dozi, u većini domova zdravlja još je ostalo cjepiva te se oni koji žele mogu cijepiti.
- Sezona oboljenja najčešće počinje u decembru, a najviše oboljelih bude u januaru i februaru, kada se bilježe i teški slučajevi gripe. Svake sezone gripe registriraju se i smrtni slučajevi povezani s gripom, a u sezoni bude oko 40.000 oboljelih – navode iz Zavoda za javno zdravstvo Federacije Bosne i Hercegovine.
Uz oboljenja slična gripi, posljednjih dana u domove zdravlja širom Bosne i Hercegovine liječničku pomoć potražio je velik broj građana zbog raznih viroza, ali i upala pluća. Među oboljelima u Sarajevu je, prema pisanju Dnevnog avaza, najviše djece i starijih osoba. Oni ujedno spadaju i u najugroženiju kategorija koju napadaju virusi.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)