Tužilaštvo Bosne i Hercegovine zatražilo je u završnoj riječi kažnjavanje Nasera Orića i Sabahudina Muhića zbog zločina nad ratnim zarobljenicima na području Srebrenice i Bratunca.
Tužilac Miroslav Janjić ocijenio je na obnovljenom suđenju da odbrane ničim nisu osporile dokaze Tužilaštva da su Orić i Muhić 1992. godine ubili trojicu srpskih zarobljenika u selima Zalazje i Kunjerac (opština Srebrenica), te Lolići (opština Bratunac).
- Prva teza odbrane je bila da je Tužilaštvo optužnicu zasnovalo na svjedoku O-1, što nije tačno. Druga teza bila je vjerodostojnost svjedoka O-1. Odbrana je dokazivala da ovaj svjedok nije vjerodostojan, što nije uspjela - istakao je Janjić.
Prema njegovim riječima, nevjerodostojni su bili svjedoci odbrane kada su tvrdili da Orić nije učestvovao u akciji u selu Kunjerac, jer je sam optuženi, svjedočeći u Haškom tribunalu, kazao da je bio u toj akciji.
Janjić je primijetio da je prvostepena presuda Oriću i Muhiću jedna od rijetkih oslobađajućih presuda u kojima se Vijeće nije osvrnulo ni na jednog svjedoka odbrane.
Kada je u pitanju svjedok O-1, koji je izjavio da je vidio kako Orić ubija zarobljenika u Zalazju, a obojica optuženih druga dva zarobljenika, Janjić je naglasio da treba imati u vidu svjedokovu situaciju.
- Ne možemo zanemariti njegove emocije. Treba imati u vidu da je svjedočio protiv pripadnika svoje vojske, protiv svog komandanta kako je sam rekao i da su oštećeni bili pripadnici vojske koja mu je ubila brata i 16 članova porodice - kazao je Janjić.
On je napomenuo da je O-1 zbog straha za život napustio BiH, da su za vrijeme prvostepenog postupka napadnuti njegova majka i brat, a u drugostepenom postupku i sestra.
- I pored svega ovoga, njegove situacije, pritisaka, dvostrukog ranjavanja, gubitka članova porodice i tome što neko izvadi papir da nije bio pripadnik vojske, njegovo svjedočenje je u odlučnim činjenicama homogeno i identično - naveo je Janjić.
Iskaz koji je svjedok O-1 dao u istrazi 2014. i u kojem nije iznosio detalje o ubistvu zarobljenika, Janjić je nazvao nezakonitim jer nije potpisan.
Tužilac je podsjetio i na iskaze drugih svjedoka koji su imali direktnih ili indirektnih saznanja o ubistivima.
Tužilaštvo je prije završnih riječi dostavilo preciziranu optužnicu, u kojoj se glavna izmjena odnosi na način ubistva u Zalazju, te se navodi da je Orić, osim nožem i udarcima, i pucao na ratnog zarobljenika.
Odbrana je kao posljednji dokaz u spis uložila dopis Federalnog ministarstva boraca, kojim nastoji dokazati da Orić svojim angažmanom u ovoj instituciji nije mogao uticati na reviziju statusa svjedoka O-1.
Suđenje Oriću i Muhiću obnovljeno je nakon ukidanja oslobađajuće presude. Njihove odbrane završnu riječ će iznijeti 9. novembra, saopštio je BIRN.
(FENA/md)