FOTO/PROTESTNA ŠETNJA

Nezadovoljni radnici 'Fruktone' i 'Fabrike duvana' traže poništavanje privatizacije

Arhiva 26.09.10, 14:50h

Oko 200 radnika i malih akcionara banjalučkih preduzeća "Fruktona" i "Fabrika duvana" organizovali su u nedjelju protestnu šetnju centrom grada (od zgrade "Fruktone" do prostorija "Fabrike duvana") da bi izrazili nezadovoljstvo zbog situacije u kojoj se nalaze ta preduzeća.

protestna šetnja radnika Fruktone i Fabrike duvanaMirno okupljane, kako sebe nazivaju, prevarenih radnika i malih akcionara, počelo je ispred banjalučke "Fruktone", a zatim su se pridružili i radnici Fabrike duvana Banja Luka, uz prisustvo akcionara nekih drugih preduzeća u RS. Nezadovoljni radnici i mali akcionari traže da se ponište ugovori o privatizaciji tih preduzeća, za koje tvrde da nisu ispoštovani.

Nebojša Jugović, predsjednik Saveza udruženja malih akcionara Republike Srpske, rekao je da je u "Fruktoni" proglašen lažni stečaj, kao što je, tvrdi, proglašen i u stotinama drugih preduzeća u Republici Srpskoj, što je krivično djelo.

- U Fabrici duvana fabrika više ne postoji, zato što su gubici veći od imovine. I tamo postoji čovjek koji ne radi u interesu fabrike i malih akcionara. I u Fruktoni i u Fabrici duvana nisu ispoštovani ugovori o privatizaciji. Tražimo da se ti ugovori ponište, tražimo da država već jednom stane na stranu onih koji su to stvarali, a to smo mi, mali akcionari, vlasnici preduzeća - rekao je Jugović.

Jugović je napomenuo da ne može garantovati da će kontrolisati nezadovoljstvo malih akcionara u RS. 800 hiljada malih akcionara u RS će se dići i uzeti svoja preduzeća, upozorio je.

protestna šetnja radnika Fruktone i Fabrike duvanaRanko Ritan, radnik "Fruktone" naglašava da su on i njegove kolege biološki ugroženi, i da više ne mogu da žive u sadašnjim uslovima. - Nemamo od čega. Radnici "Fruktone" nisu primili platu od 2009. godine - podsjeća Ritan i pita kako radnici da prežive, kako da izmire obaveze prema državi. Budući da, kako kažu, vlasti Republike Srpske ne reaguju na njihove probleme, "stvar treba da uzmu u svoje ruke".

Rajko Filipović, predstavnik malih akcionara preduzeća "Energoinvest – Novi" TNNO iz Doboja ispričao je da to što su se danas okupili i po kiši govori u kakvoj su teškoj situaciji.

- Došli smo da podržimo ove proteste, da zajedno sa radnicima i akcionarima koji ostaju bez radnih mjesta skrenemo pažnju javnosti i vlasti da podrže naše proteste i da krenemo u spašavanje tvornica, zajedno sa nama, malim akcionarima. Radnicima je došlo do guše - rekao je Filipović.

Predsjednik Sindikalne organizacije "Fruktone“ Ljubomir Krečar je za narednu sedmicu najavio konferenciju za novinare na kojoj će biti predstavljen projekat spašavanja domaće privrede. Krečar je naglasio da će radnici i mali akcionari istrajati kako kroz zahtjeve nadležnim institucijama, tako i vaninstitucionalno, ne precizirajući o kakvim vaninstitucionalnim mjerama je riječ.

Ispred Fabrike duvana, radnici su simbolično poderali nekoliko kutija cigareta Tvornice duhana Rovinj i Fabrike duhana Sarajevo, napominjući da nemaju ništa protiv tih fabrika, ali da se mora sačuvati banjalučka Fabrika duvana.

- Nama ne treba pozdrav iz Rovinja. Ovdje treba da stoji pozdrav iz Banjaluke - rekao je Jugović.

"Fruktona", koja je bila poznata po licenci "Pepsija", obustavila je prije nekoliko mjeseci proizvodnju, blokirani su joj računi, a radnici danima uzaludno protestuju zbog odluke većinskog vlasnika da se ide na pokretanje stečajnog procesa.

Radnici sumnjaju i da ima nezakonitosti u "Fruktoni" još od njene privatizaciji 2002. godine i žele da se ispitaju ti navodi, jer, kažu, 90 radnika je ostalo bez posla, a zadnja plata koju su dobili je za novembar 2009. godine.

Nezadovoljni su i radnici Fabrike duvana Banja Luka, a Udruženje malih akcionara tog preduzeća podnijelo je ranije banjalučkom Osnovnom sudu tužbu protiv većinskog vlasnika i poslovodstva tog preduzeća zbog nelegalno usvojenog novog statuta i, kako su rekli, dosadašnjih nezakonitosti u firmi.

(BLIN/Miroslav AJDER)