ISTUP PREMIJERA RS

Dodik nazvao Silajdžića bolesnikom

Arhiva 24.09.10, 15:18h

Predsjednik Vlade Republike Srpske (RS) Milorad Dodik iznio je danas niz optužbi protiv predsjedavajućeg Predsjedništva BiH, ustvrdivši da od Silajdžića “ne ovisi sudbina RS-a i da njegovi istupi, poput najnovijih u Ujedinjenim nacijama usložnjavaju situaciju u BiH i skraćuju rok njenog postojanja”

dodik100“Ne znam da li ima uopšte smisla polemisati s takvim bolesnicima kao što je Silajdžić. Ignorirati ukupnu situaciju i pravni i politički okvir za usaglašavanje stavova u BiH mogu samo oni koji imaju patološke potrebe da dalje uslože situaciju u zemlji. Ne možete očekivati od Silajdžića, koji je bio dio političkog i vojnog rukovodstva, koji je iseljavao i ubijao Srbe, ljubav“, ustvrdio je Dodik u izjavi novinarima u Banjoj Luci.

Entitetski premijer je i ovaj put ponovio tvdnju da je RS “trajna kategorija i da je niko ne može dovesti u pitanje, a da će BiH biti dok mora, a da to moranje bitno skraćuju Silajdžić i slični njemu sa svojim ponašanjem”.

Dodik ne vjeruje u BiH, te tvdi da Silajdžić ubrzava odluku koju će RS donijeti o tom entitetu.

„Nemamo razloga da vjerujemo u BiH i mogućnosti njenog razvoja. Od prizivanja Silajdžića da ovdje dođu stranci i nešto modeliraju, nema ništa, nema ovdje modeliranja. Naša odluka je veoma jasna i odluka o RS-u je naša, mi ćemo o njoj odlučivati, a Silajdžić nesumnjivo doprinosi da se taj proces ubrza i želim  ga ohrabriti da to i dalje čini. Mi nemamo razumijevanje za ono što nam on čini i nudi ovdje u RS-u“, kazao je on.

Da je BiH “nemoguća država”, Dodik potkrepljuje tvrdnjom da ona “postoji u mislima nekih stranaca, koji misle da se univerzalni principi primjenjuju na sve situacije u svijetu”
Entitetski premijer je dao i ocjenu boravka Silajdžića u SAD-u, navodeći da  je “to beznačajno i da je Silajdžić tamo privatno i da njegov odlazak nema nikakav pravni značaj, isto kao i ranije usvojena Istanbulska deklaracija”.

“Silajdžić djeluje kao raštimani orkestar koji u Vašingtonu pokušava nešto da dobije na starim emocijama stranaca, priziva Bila Klintona. To što je njegova suprugra danas američki državni sekretar ne znači da mi treba da se prepadnemo“, rekao je Milorad Dodik.

Najavio je i da će, kako kaže, Vlada odmah nakon izbora Narodnoj skupštini RS-a dostaviti na usvajanje već sačinjen zakon prema kome RS pristaje na zakone koje usvoji parlament BiH u okviru devet nadležnosti koje su BiH date Dejtonskim mirovnim sporazumom.

“Sve drugo što je doneseno ranije i što eventualno neko bude donio u budućnosti, primjenjivat će se u RS-u isključivo potvrdom Narodne skupštine RS-a. Sve zakone koje je parlament BiH donio
nasilu, pod pritiskom međunarodnog faktora, objašnjavajući to na bilo koji način, vratit ćemo u parlament RS-a koji će reći da li će se oni primjenivati ili ne”, ustvrdio je Dodik.

“Samo su tri nadležnosti, i to pod prisilom međunarodnog faktora, prije svega tadašnjih visokih predstavnika, urađene u skladu s Dejtonom”, naveo je on i dodao da su to pitanja vojske, indirektnih poreza i djelimično rješenje vezano za Visoko sudsko i tužilačko vijeće.

“Sve ostalo je oteto i namješteno nasiljem visokih predstavnika i međunarodne zajednice, kao što su Sud i Tužilaštvo BiH koji moraju da budu ukinuti, jer će to biti uvjet naše dalje komunikacije u BiH”, dodao je Dodik.

(FENA, DEPO/eb)