Stranke Milorada Dodika i Dragana Čovića SNSD i HDZ BiH odustale su od kreiranja zakona o Ustavnom sudu BiH, koji bi trebalo da obezbijedi odlazak stranih sudija.
Mada su dvojica lidera posle nekoliko zajedničkih sastanaka tvrdili kako je predlog zakona o Ustavnom sudu BiH, praktično gotova stvar, iz njihovih stranaka sada stižu informacije da se taj predlog najvjerovatnije neće upućivati u proceduru do kraja mandata ovog saziva parlamenta BiH.
- Problem je što nema nijedne bošnjačke političke partije koja bi glasala za njega. Osim toga, ulazimo u izbornu godinu i tada se više ništa ozbiljno ne može donijeti, a posebno ne tako važan zakon, kao što je o Ustavnom sudu BiH. Otkad sam u parlamentu BiH postoji želja da se donese taj zakon, ali tu želju treba sprovesti u stvarnost na bazi realnih glasova. Očito je da on u ovom momentu nema prolaznost i da ćemo morati sačekati neko vrijeme u kome će sami odgovori na evropske prioritete biti takvi da će jedan od njih biti i pitanje donošenja zakona o Ustavnom sudu BiH – kaže poslanik SNSD u Predstavničkom domu BiH Dušanka Majkić.
Ona, međutim, nije mogla da precizira kada bi se bošnjački političari mogli da „privole“ da podrže taj zakon, jer je otpor prema njemu – prevelik.
-Imati u Ustavnom sudu BiH dva svoja bivša visokopozicionirana člana je vrijednost koja sigurno neće biti omogućena novim zakonom. Izgled i način rada Ustavnog suda bi se značajno promijenio novim zakonom i zato Bošnjaci snažno odbijaju da se bilo šta na tom planu uredi – ističe Majkićeva.
Dok su u HDZ BiH juče na sve načine izbjegavali zvaničan razgovor na temu donošenja zakona o Ustavnom sudu BiH, poslanik NDP u Predstavničkom domu Momčilo Novaković smatra da je uz SDA i HDZ BiH podjednako krivac zašto zakon još nije u proceduri. Novaković podseća da je upravo HDZ BiH svojevremeno u parlamentu BiH bio protiv prijedloga koji je došao od srpske strane.
-Zato nije bilo realno očekivati da uopšte dođe do nekog teksta koji bi u isto vrijeme podržao i HDZ BiH. Mislim da je u čitavoj priči Čović imao neke svoje lične interese oko Izbornog zakona koje je trebalo da realizuje i da mu je za to bio potreban SNSD, a zauzvrat je formalno prihvaćeno da će raditi zajedno na zakonu o Ustavnom sudu BiH. Međutim, od početka se znalo da su stranci protiv toga i da je sasvim jasno da HDZ i Dragan Čović neće ništa uraditi čemu se protivi međunarodna zajednica – zaključuje Novaković.
Zakon trebao u proceduru u septembru
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija izjavio je prije ljetnje pauze u Narodnoj skupštini RS da će SNSD u septembru uputiti u parlament BiH zakon o Ustavnom sudu BiH.
– Predložićemo zakon i ako ne bude imao podršku drugih političkih partija, jer je vrijeme da se to pitanje stavi na dnevni red. Voljeli bismo da imamo podršku što većeg broja političkih partija, uključujući i HDZ, u vezi s donošenjem ovog zakona, budući da se pokazalo da je Ustavni sud BiH sve, a ne samo pravosudna institucija i da njihove presude značajno utiču na ustavno uređenje u državi – rekao je tada Tegeltija.
(Blic,BLIN MAGAZIN/ljk)