Šokantne fotografije snimljene kod Kiseljaka, koje je DEPO portalu poslao jedan od naših vjernih posjetitelja, prenijeli su mediji iz BiH , ali i regiona. U međuvremenu, redakciji DEPO portala obratio se i federalni MUP, koji na osnovu podataka koji su im na raspolaganju, pokušava rasvijetliti ovaj slučaj.
Nezapamćena slika zabilježena je na putu Sarajevo - Fojnica, pri samom izlazu iz Kiseljaka. Osoba koja je snimila zlostavljanje djeteta odmah je obavijestila policiju, koja, kako je potvrđeno, traga za vozačem "golfa dva" tamnocrvene boje.
Problem je, međutim, u registarskim tablicama jer se broj koji je naveden ne poklapa sa automobilom. Ipak iz policije uvjeravaju da će vozač, kao i njegovi saputnici biti pronađeni.
Na zlostavljanje ovog nesretnog djeteta reagovali su i članovi Udruženja za zaštitu i sigurnost dece „Djeca“.
„Apelujemo da svi građani podignu svoj glas i pomognu policiji da otkrije ove osobe kako bi što prije bile izvedene pred lice pravde. Takođe, od organa vlasti očekujemo da počiniteljima izreknu maksimalno propisanu zakonsku kaznu, a da će prema roditeljima, ukoliko su oni počinitelji, biti poduzete i ostale zakonom predviđene mjere“, rekla je predsjednica Upravnog odbora Udruženja „Djeca“ Anisa Džiho.
Zamjenica ombudsmana za djecu Zlata Hadžić-Bajrić očekuje da će ovi, ali i slični slučajevi, biti sankcionisani u skladu sa zakonom, kako bi se zaštitilo zdravlje i sigurnost dece. Upozorava da sigurnost djece u saobraćaju zavisi od odgovornosti roditelja i vozača. Ako je roditelj istovremeno i vozač, odgovornost je utoliko veća.
„Ovaj vozač, ne samo da se nije pobrinuo za sigurnost djeteta, nego ga je dodatno ugrozio izlaganjem opasnosti jer je nastavio da vozi. U cijeloj priči, ako je nešto dobro, onda je to slučajni očevidac koji je primijetio da je dijete u izuzetnoj opasnosti, pa je reagovao upozoravajući javnost na takve pojave“, navodi Hadžić-Bajrić.
Podsjećamo, saputnici u „golfu“ su kroz prozor izbacili bespomoćno dijete. Dječaka, koji je vrištao i plakao, držali su rukama, a suluda vožnja trajala je najmanje jedan kilometar. Poslije toga preplašeno dijete su ponovo vratili u automobil i auto je jednostavno - odjurio.
VEZANI TEKST: TEROR NAD DJEČAKOM NA CESTI FOJNICA - SARAJEVO
(DEPO/BLIN/md)