FOTO: ilustracija
Prema njihovim riječima, incident se dogodio oko 1.15 časova iza ponoći, kada je nekoliko desetina maskiranih specijalaca upalo u prepunu diskoteku.
- Jedan policajac me povukao, a onda su šestorica bez ikakvog razloga počeli da me tuku. Nakon što sam pao i dobio više udaraca, dvojica specijalaca su me izvukli na parking i prisilili da ležim licem okrenutim prema podu, a dlanovima na potiljku. Nakon toga su krenuli da mi pretresaju automobil, ali su onda rekli da za to nema potrebe i da mogu da idem - priča Nikola Stepanović iz Gradiške koji je poslije racije pomoć zatražio u Domu zdravlja Gradiška. On najavljuje tužbe jer tvrdi da je prebijen bez ikakvog razloga, a to potvrđuje i činjenica da ga policajci nisu ni privodili.
Njegov sugrađanin Goran Stojanović navodi da nije dobio batine, ali da je pretrpio psihičko maltretiranje. - Policija je istukla najmanje trideset osoba, mladića i djevojaka. Ušli su poslije ponoći, uz viku, galamu, pogrdne uzvike, psovku. To je bilo kao u paklu, hiljadu posjetilaca je stajalo uza zid s rukama podignutim uvis, niko nije smio pogledati šta se dešava oko njega - tvrdi Stojanović.
Nikola Soldatić iz Gradiške tvrdi da je policijski pretres bio "neviđena tortura" koja je trajala više od pola sata. - Cure su vrištale, neke padale u nesvijest i vladao je opšti haos. Najmanje 30 maskiranih policajaca sa fantomkama tuklo je svakoga ko bi se usudio da pogleda ili spusti ruke - tvrdi Soldatić dodajući da su policajci pokidali bezbjednosne kamere i odnijeli računare iz diskoteke.
Svjedok Aleksandar Janjić, koji je u trenutku racije bio pored šanka, priča da su mu policajci naredili da podigne ruke uvis. - To sam i učinio, ali me onda jedan policajac ošamario i na tome se završilo. Dobro sam prošao jer sam vidio i gore scene - rekao je Janjić.
Načelnik Sektora kriminalističke policije u CJB Banjaluka Nedeljko Lubura potvrdio nam je da je u gradiškoj diskoteci obavljena policijska racija. - Poslije dojave da se na tom mjestu skupljaju osobe iz kriminalnog miljea, u lokalu je obavljena racija u kojoj je pronađen jedan pištolj, tri noža, dvije bejzbol palice i praškasta materija koja će biti poslata na vještačenje kako bi se utvrdilo o čemu je riječ - rekao je Lubura. Na pitanje da li je upoznat sa činjenicom da se gosti lokala žale na klasično prebijanje i torturu, prvi čovjek banjalučke kriminalističke policije odgovara da je to njihovo pravo.
- Mi nikome ne branimo da napiše žalbu na rad policije ili da dostavi tužbu zbog prebijanja. Takođe, ne garantujem da i neko nevin u toj masi nije odgurnut ili zakačen, ali tvrdim da niko od njih nije prošao sa ozbiljnijim povredama - rekao je Lubura.
Vlasnik diskoteke "Blek end vajt" Milan Vujčić tvrdi da mu je policija racijom nanijela ogromnu materijalnu štetu jer mu je u klubu razbijen inventar, a niko od gostiju, kojih je kako tvrdi bilo oko 1.500, nije platio ceh. - Tokom racije oduzeli su dva računara, a iz zidova su iščupali kamere za video nadzor kako bi prikrili svoje nekorektno ponašanje. Nisu mi izdali nikakvu potvrdu o oduzetim kamerama i računarima i zbog toga sam ih prijavio za razbojništvo - rekao je Vujčić.
- Praktično se radi o krađi jer su mi maskirane osobe odnijele računare i uništile inventar, a ja za to nisam dobio nikakvu potvrdu - navodi Vujčić. On dodaje da je policija odnijela i navodni "prah", a da se zapravo radi o ljepilu za pločice. "To ljepilo se koristilo dok se kafić renovirao, a kupljeno je u d.o.o. "Hemeks" u Gradiški, za šta posjedujem i račun da je plaćeno", kategoričan je Vujčić, navodeći da u njegovom lokalu koji radi šest mjeseci do sada nije zabilježen ni najmanji incident.
(EuroBlic, BLIN/ma)