Predsjedavajući Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Bosne i Hercegovine Sifet Podžić i članovi komisije Mario Karamatić, Hanka Vajzović i Šemsudin Mehmedović razgovarali su danas u Sarajevu sa visokom delegacijom Evropske unije (EU), predvođenom koordinatorom EU za borbu protiv terorizma Gillesom De Kerchoveom, o pitanjima borbe protiv nasilnog ekstremizma i terorizma.
Na sastanku su učestvovali i zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH (PSBiH) Mladen Bosić i šef Delegacije EU u BiH Lars Gunar Wigemark, a razmatrano je i pitanje političkog opredjeljenja bosanskohercegovačkih vlasti u vezi sa ključnim pitanjima od značaja za borbu protiv terorizma i za unutrašnju bezbjednost EU.
Članovi Zajedničke komisije informirali su predstavnike EU o aktivnostima na planu preventivnog djelovanja u borbi protiv terorizma.
Naglasili su da je riječ o jednom od ključnih bezbjednosnih izazova s kojim se suočavaju svi subjekti unutar bezbjednosnog sektora i da je Zajednička komisija, tokom radnih posjeta, niza seminara, konferencija i sastanaka sa direktorima bezbjednosnih agencija i ministrom bezbjednosti, bila u poziciji da stekne uvid u stanje preventivnog djelovanja i suprostavljanja eventualnim nosiocima terorističkog djelovanja i nasilnog ekstremizma u BiH.
Također su istakli da su, posebno u periodu nakon terorističkih akata u BiH, insistirali na unaprjeđenju saradnje i podizanju nivoa koordinacije policijskih agencija u BiH.
Učesnici sastanka zajednički su upozorili na činjenicu da djelovanje povratnika sa stranih ratišta, radikalizacija i nasilni ekstremizam, kao i nedozvoljena trgovina oružjem, predstavljaju značajne prijetnje bezbjednosti BiH.
Razmotrene su i mogućnosti intenziviranja saradnje s institucijama BiH na planu borbe protiv terorizma i nasilnog ekstremizma.
Naglašena je i potreba uspostavljanja partnerskih odnosa između institucija BiH i EU u ovoj oblasti, uzimajući u obzir činjenicu da je BiH podnijela zahtjev za članstvo u EU i da je Evropska komisija u procesu izrade mišljenja o ovom zahtjevu.
S tim u vezi, institucijama BiH preporučeno je korištenje raspoloživih alata EU, poput EUROPOL-a, EUROJUST-a, Mreže za podizanje svijesti o radikalizaciji (RAN), fondova iz instrumenata pretpristupne pomoći (IPA) i provedbe okvira Inicijative zapadnog Balkana za borbu protiv terorizma, saopćeno je iz PSBiH.
(FENA/dg)