Dačić je rekao i da se na unutrašnjim primjerima RS i Srbije može vidjeti "kako se primjenjuju različiti aršini na međunarodnoj sceni kako to kome odgovara", a što se vidi u primjeru nekih međunarodnih faktora koji su branili teritorijalni integritet nezavisnog Kosova, a prije toga su "razbili" teritorijalni integritet Srbije.
- A kada RS samo spomene pitanje refenduma ili razmišljanja o izdvajanju iz BiH, onda se ponovo vraćamo na princip očuvanja teriritorijalnog integriteta - dodao je Dačić.
Iznio je i stav da se osnovna pitanja moraju rješavati bez pritisaka, jer se u suprotnom ona samo odgađaju. - Ne želimo da generacije poslije nas brinu naše probleme - kazao je on i ponovio kako bi bilo najbolje kada bi "problem Kosova" bio riješen uz dijalog i kompromis koji bi bio u interesu i Srba i Albanaca koji tamo žive".
Ponovio je i stav da se Srbija zalaže za očuvanje RS na način kako je entitet definisan Dejtonskim sporazumom u okviru BiH, te da je svaka promjena tog sporazuma moguća samo uz saglasnos tri konstitutivnih naroda i dva entiteta.
- RS može da računa na apsolutnu podršku Srbije kada je riječe o političkim stavovima u vezi sa njenim očuvanjem - rekao je Dačić.
On i potpredsjednik Vlade Jovan Krkobabić u nedjelju su razgovarali s premijerom RS Miloradom Dodikom i entitetskim ministrom unutrašnjih poslova Stanislavom Čađom.
Dačić i Krkobabić prisustvuju u Banjaluci izbornoj konvenciji Socijalističke partije i Partije ujedinjenih penzionera RS.
(FENA, BLIN/DEPO/sv)
IVICA DAČIĆ
Balkan je 'bure baruta' sa više opasnih fitilja
Arhiva 05.09.10, 13:11h
PODIJELI NA
24 SATA
Telemach Sarajevo izgubio dugotrajni sudski spor: Dva puta osporio presudu, ali svi tužbeni zahtjevi su odbijeni
Doktorica srušila najveći mit o moždanom udaru i otkrila kako ga na vrijeme prepoznati
EUFOR opet najavio povećano prisustvo svojih vojnika u BiH
Hamas nakon 20 godina dobija protivnika u Gazi, a da to nije Izrael
Zamjenik predsjednika Vlade Srbije Ivica Dačić izjavio je u nedjelju u Banjaluci kako je Balkan 'bure baruta', da su 'fitilji opasni i na mnogim stranama' te da nisu riješena neka osnova pitanja, već su samo 'stavljena pod tepih'.