NATO i Evropska unija potvrdili su u utorak u Bruxellesu paket od više od 40 mjera za provedbu zajedničke izjave o jačanju saradnje u sedam područja, uključujući borbu protiv hibridnih i kibernetičkih prijetnji, saradnju u pomorskim operacijama i razvoju odbrambenih kapaciteta.
EU i NATO potpisali su proteklog ljeta na summitu Sjevernoatlantskog saveza u Varšavi zajedničku izjavu o jačanju međusobne suradnje u svjetlu sve većih sigurnosnih izazova u istočnom i južnom susjedstvu.
- Prelazimo iz faze izjava na konkretno djelovanje. Saveznici su odobrili više od 40 prijedloga za jačanje saradnje u sedam ključnih područja - izjavio je glavni tajnik NATO-a Jens Stoltenberg na konferenciji za novinare u Bruxellesu, gdje su se okupili ministri vanjskih poslova zemalja članica NATO-a, javila je agencija Hina.
NATO i EU su u Varšavskoj izjavi istaknuli da postoji snažna potreba za jačanje sposobnosti za suočavanje s hibridnim prijetnjama, jačanje saradnje u razmjeni informacija kako bi se na vrijeme moglo odgovoriti na opasnosti.
Također se traži proširenje operativne saradnje na moru i u pitanju migacija, da se proširi koordinacija u pogledu kibernetičke sigurnosti, potakne snaženje odbrambene industrije i veće istraživanje u odbrani i industrijskoj saradnji s obje strane Atlantika, da se izgrade odbrambeni i sigurnosni kapaciteti i pojača otpornost zemalja na istoku i jugu kroz niz konkretnih projekata.
- I EU i NATO su uspostavljeni kao rezultat dvaju svjetskih ratova. Zajedno, oni su pridonijeli izgradnji mira i sigurnosti na našem kontinentu na temelju zajedničkih vrijednosti - rekao je Stoltenberg, ističući sposobnost obiju organizacija da se prilagode novom sigurnosnom okruženju.
- Danas započinjemo novo poglavlje saradnje između EU-a i NATO-a - izjavila je visoka predstavnica EU-a za vanjsku i sigurnosnu politiku Federica Mogherini.
Većina članica EU-a, njih 22, ujedno su i članice NATO-a.
Glavni tajnik Stoltenberg izrazio je uvjerenje da će Sjedinjene Države ostati vezane transatlantskim vezama i da će ispuniti svoja sigurnosna jamstva u Evropi.
Stoltenberg je rekao da je jačanje saradnje između EU-a i NATO-a najbolji način za otklanjanje zabrinutosti u Evropi nakon izbora Donalda Trumpa za američkog predsjednika.
- Postavljala su se pitanja u vezi sa čvrstoćom transatlantskih veza. Najbolji odgovor na pitanja jest pojačati saradnju između EU-a i NATO-a - rekao je Stoltenberg.
Ovaj sastanak ministara vanjskih poslova oproštajni je sastanak za američkog državnog tajnika Johna Kerrya i njemačkog ministra Frank-Waltera Steinmeiera.
Ministarski sastanak nastavlja se i u srijedu.
(FENA/em)