Malverzacije profesora i biznismena uhapšenih u akciji 'Urban'

Frapantni dogovori: Renovirali zgradu ETF-a u zamjenu za parcelu na Vrbanji gdje je trebao niknuti luksuzni 'Hilton'

Front 01.12.16, 15:11h

Frapantni dogovori: Renovirali zgradu ETF-a u zamjenu za parcelu na Vrbanji gdje je trebao niknuti luksuzni 'Hilton'
Dogovor o ovoj parceli pao je još 2012, između tadašnje uprave Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu i firme Lake, iako se za državno zemljište i njegovu namjenu morala pitati Skupština Kantona Sarajevo

 

Izvor: Oslobođenje, autor: Jelena Milanović

 

Policijski službenici Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) u saradnji sa policijskim službenicima MUP-a Kantona Sarajevo, jučer ujutro uhapsili su Fahrudina Oručevića, bivšeg ministra obrazovanja (SDPBiH) u Vladi Kantona Sarajevo i profesora na Elektrotehničkom fakultetu, Narcisa Behlilovića, također profesora ETF-a i bivšeg dekana, Irfana Turkovića, docenta ETF-a i bivšeg prodekana, vještaka Kenana Softića, vlasnika firme Lake Nedžada Bubicu, inžinjera arhitekture Enesa Begovića, bivšeg savjetnika načelnika Novog Sarajeva za urbanizam, te Lamiju Maglić-Stajić, službenicu za inspekcijske poslove Novog Sarajeva.

 

Dograđeni sprat

 

Prema navodima SIPA, navedena sedmorka tereti se za organizovani kriminal, a u okviru akcije Urban, pod nadzorom Kantonalnog tužilaštva Sarajevo izvršeni su pretresi objekata na sedam lokacija. Uhapšeni se sumnjiče da su počinili organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima zloupotreba položaja ili ovlaštenja, sklapanje štetnog ugovora, zloupotreba procjene, poticaj na izvršenje krivičnog djela i porezna utaja, usljed čega je prouzrokovana šteta u budžetu KS-a od najmanje tri miliona maraka.

 

Azra Bavčić, portparolka Tužilaštva KS-a, kazala nam je kako se uhapšeni terete da su upravo firmi Lake željeli pribaviti korist u pomenutom iznosu, u periodu od 2012. do 2014. godine.

 

Pomenuta korist odnosi se na plac, na atraktivnoj lokaciji, uz parking na Vrbanji iza Sarajevo City centra. Dogovor o ovoj parceli pao je još 2012, između tadašnje uprave Elektrotehničkog fakulteta u Sarajevu i firme Lake, iako se za državno zemljište i njegovu namjenu morala pitati Skupština Kantona Sarajevo. Tada je dogovoreno da firma Lake renovira zgradu ETF-a koja se nalazi u Kampusu, a koja je master-planom predviđena za rušenje, a zauzvrat bi Lake postao vlasnik parcele od pet duluma, saznaje Oslobođenje.

 

Tada je ETF obnovio zgradu, što je podrazumijevalo i dogradnju jednog sprata, iako objekat nije bio u vlasništvu Fakulteta, već je tada bio iznajmljen od Univerziteta u Sarajevu.

 

Firma Lake je renovirala zgradu, ali nikada nije dobila zemljište na Marindvoru, jer je Pravobranilaštvo KS-a zaustavilo cijelu priču uz tvrdnju da su oni vlasnici zemljišta a ne ETF, kao i da je firma Lake izabrana nezakonito kao izvođač radova na obnovi zgrade ETF-a.

 

vrbanja-parking-marin-dvor

 

Nezvanično, jučer smo saznali i kako za dogradnju objekta ETF nije imao građevinsku dozvolu, jer su radovi podvedeni pod priču o restauraciji, iako su koštali više od dva miliona KM, koja firmi nikad nisu ni isplaćena. S druge strane, parcela od oko pet hiljada kvadratnih metara ETF-u je prije 40 godina data na korištenje, a u slučaju tužbe, Bubica bi mogao tražiti i odštetu od 18 miliona KM, budući je namjeravao na toj lokaciji graditi hotel iz lanca Hilton.

 

Negativni odgovori

 

Kako bi zaobišli Skupštinu KS-a, bivši ministar i dekan formirali su radnu grupu, čiji je predsjednik bio upravo Oručević, a članovi Narcis Behlilović, Irfan Turković, advokat Mehmed Spaho i Ljiljana Prelčec, sekretar Ministarstva obrazovanja KS-a.

 

- Na drugom sastanku Radna grupa donijela je odluku da finansiranje rekonstrukcije zgrade ETF-a obave dodjelom zemljišta koje je vlasništvo Kantona Sarajevo, na kojem je kao nosilac prava raspolaganja upisan ETF, upozorilo je Pravobranilaštvo KS-a u svom izvještaju za 2014. godinu.

 

Iz Pravobranilaštva su tada tražili od Oručevića da im odgovori na sljedeća pitanja: da li je Ministarstvo imalo ovlaštenje za formiranje Radne grupe, da li je Radna grupa imala ovlaštenje Skupštine Kantona Sarajevo za ustupanje nekretnina koje su u vlasništvu KS-a u skladu sa Zakonom o imovini KS-a, te da li je postupak izbora najpovoljnijeg ponuđača proveden u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama BiH.

 

- Ministarstvo za obrazovanje, nauku i mlade KS-a dostavilo nam je dopis kojim daje negativan odgovor na sva naprijed postavljena pitanja, naveli su iz Pravobranilaštva.

 

To što su se hapšenja desila tek jučer, može se objasniti činjenicom da je i ovaj predmet bio skriven u ladici dok je na čelu Tužilaštva KS-a bila Nives Kanevčev (državna tužiteljica protiv koje se vodi disciplinski postupak jer je više od 200 predmeta u Tužilaštvu KS-a prikazala završenim a da nisu imali tužilačku odluku), ali i činjenici da je u sazivu Oručevića premijer bio njegov partijski kolega Fikret Musić (SDP), da bi nakon njih u Vladu došao i Jusuf Bubica, brat vlasnika firme Lake, kojem je premijer bio Suad Zeljković (SDA).

 

elmedin-konakovic

 

Konaković: Za ovo se znalo godinama unazad

 

 

Aktuelni premijer KS-a Elmedin Konaković za Oslobođenje kaže kako je istina da se o ovom slučaju znalo godinama unazad, ali da se do danas ništa nije poduzimalo.

 

- Jako je puno korupcije, ali i nemara prema državnoj imovini, jer još je nezahvalno davati kvalifikacije tim radnjama. Očigledno je da je došlo do zloupotrebe položaja. U nekoliko navrata sam imao sastanak sa predstavnicima te firme, daleko od toga da Sarajevu ne treba još jedan hotel, ali ne na način da se radi mimo zakona. Ne znamo u kakvoj je sada poziciji ETF. Činjenica je da taj nadograđeni sprat postoji, a opet ne možemo se dovesti u poziciju da jednog takvog fakulteta više ne bude, jer on proizvodi veoma bitan kadar, napominje Konaković.

 

Premijer ističe i kako je izvršna vlast bar u posljednjem sazivu pokazala šta joj znači Tužilaštvo KS-a, te dodaje kako je Vlada izašla u susret zahtjevima ove pravosudne institucije.

 

- Ipak, poznato je da pojedini dekani sebi dijele enormno visoke plate, dok asistentima jedva odrede po 800 maraka, upozorava Konaković.

 

Rektor Univerziteta u Sarajevu i donedavno dekan PMF-a Rifat Škrijelj jučer nam je kazao kako mu je slučaj trampe radova na ETF-u za zemljište na Marindvoru nezvanično poznat odranije, “iz medija i sa sastanaka na Univerzitetu, na kojima je bilo govora o tome”.

 

Razlika u cijeni

 

- Nikakve detalje tog slučaja ne mogu komentirati, jer nisam upoznat s njima. Samo mogu reći da je to bila komunikacija između ljudi sa Fakulteta i predstavnika firmi sa kojima su surađivali, bez da je Univerzitet kao pravni subjekat bio uključen, izričit je prof. dr. Škrijelj.

 

Behlilović je još davno priznao kako su radovi na ETF-u koštali 3,1 milion KM, a da je vrijednost zemljišta u Ulici Kotromanića procijenjena na 2,5 miliona KM, a po njemu nije bila sporna ni razlika u cijeni.

 

Podsjetimo kako je Oručevića na mjestu ministra pratila još jedna afera o kojoj je Oslobođenje pisalo. Oručević je 2008. ostao bez zvanja vanrednog profesora na Odsjeku za računarstvo i informatiku ETF-a, nakon što je utvrđeno da je jedan od objavljenih radova koje je naveo odbijen sa konferencije u Opatiji, dok je drugi bio tek plakat nalijepljen na zidu workshopa u Leipzigu.

 

Tadašnji dekan ETF-a Kemo Sokolija u inspekcijskom nalazu ustvrdio je da se Komisija za pripremanje prijedloga za izbor nastavnika, sa dr. Zlatkom Lagumdžijom na čelu, “rukovodila samo navodima iz prijave kandidata, bez utvrđivanja njihove vjerodostojnosti”. Već 2009. Oručević je sabrao dovoljno objavljenih članaka na naučnim konferencijama, pa je ponovo izabran za vanrednog profesora, iako se na web strani najveće svjetske profesionalne asocijacije posvećene napretku tehnologija IEEE navodi da su ti radovi plagirani.

 

Uhapšeni su sinoć predati Tužilaštvu KS-a.

 

(Oslobođenje.ba/DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/em)

 

 

 

 

 

BLIN
KOMENTARI