U sklopu akcije kodnog naziva "Blok" uhapšen je Damir Hadžić, bivši ministar komunikacija i prometa BiH i nekadašnji načelnik općine Novi Grad Sarajevo, potvrđeno je Feni u Tužilaštvu Kantona Sarajevo (KS).
Više informacija u vezi s ovim slučajem bit će poznato tokom dana.
U nastavku operativne akcije kodnog naziva „Blok“, Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA) lišila je slobode još dvije osobe.
Po naredbama Kantonalnog suda i Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo, a u saradnji s pripadnicima MUP-a Kantona Sarajevo i Obavještajno-bezbjednosne agencije danas su nastavljene aktivnosti u predmetu „Blok“.
U toku su pretresi objekata na tri lokacije i slobode su lišene dvije osobe, zbog postojanja osnova sumnje da su počinile krivična djela - zloupotreba položaja ili ovlaštenja u vezi sa krivičnim djelima zloupotreba procjene i krivičnim djelom pomaganje.
Osobe lišene slobode će nakon kriminalističke obrade u prostorijama SIPA-e, biti predate nadležnom tužiocu Kantonalnog tužilaštva Kantona Sarajevo na dalje postupanje, saopćeno je iz SIPA-e.
Pema podacima CIN-a, bivši državni ministar komunikacija i prometa Damir Hadžić rođen je 1976. u Sarajevu, gdje je 1999. završio studij žurnalistike.
Član je Socijaldemokratske partije (SDP) od 1996. godine.
Hadžić se prvi put zaposlio kada je 1998. izabran za zastupnika u Skupštini Kantona Sarajevo. Kada je imao 24 godine izabran je za načelnik sarajevske općine Novi Grad, na čijem će čelu ostati sve do 2012. Tada je postavljen za ministra komunikacija i prometa u Vijeću ministara BiH.
Na oktobarskim izborima 2014. godine je kandidat za Predstavnički dom Parlamentarne skupštine BiH, ali nije osvojio mandat.
Hadžić u Sarajevu, prema imovinskom kartonu iz ove godine, ima stan od 96 kvadrata i zemljište sa šumom i voćnjakom u Faletićima. Osim toga prijavio je da ima vikendicu vrijednu 80.000 KM i kredit od skoro 73.000 KM, koji treba izmiriti do 2019. godine.
(FENA/CIN/DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/em)