Muškarci u rađaoni
Povlačenje je gotovo nemoguće – u današnje je vrijeme sasvim uobičajeno da budući očevi prate svoje partnerice kroz porod. Muškarci se često ne usude izreći vlastite sumnje: hoću li ja to preživjeti? Mogu li izdržati gledajući svoju ženu u trudovima kako se muči? Hoće li me postupci u rađaoni preplašiti? Jesam li ja uopće podrška ili sam previše strašljiv? I u konačnici: Teče li pri porodu mnogo krvi? Ovo tjeskobno pitanje muči mnoge muškarce koji se uzvrpolje već nakon nekoliko kapi krvi od ozljede nožem pri rezanju luka u kuhinjii. No sve su to dvojbe koje budući očevi trebaju shvatiti ozbiljno.
Porod je jedan previše uznemirujuć događaj da biste ga dočekali nepripremljeni. Srećom priroda daje muškarcima vremena da odluče: Trudnoća nije samo za ženu nešto sa čime mora srasti. Mnogi muškarci koji se na samim počecima novoga života nisu mogli zamisliti u ulozi očeva miluju devetomjesečni trbuh i sigurni su: želim biti prisutan od početka!
Najbolja priprema za muškarce: mnogo razgovora
U neposrednoj blizini tijela žene, u neposrednoj blizini novoga života – većina se muškaraca postupno privikava na novi život. I to u pravom smislu riječi: oni pokušavaju osjetiti svoje dijete preko trbuha, ponosni su i dirnuti kada osjete ritanje. Istovremeno ih zastrašuje pomisao da ta sve veća beba mora na svijet doći kroz vrlo uska vratašca. Nikako nemojte omalovažavati muške strahove (“Ja moram roditi dijete, ti samo trebaš gledati”). Zajedničko priželjkivanje poroda, tog velikog događaja, stvara jednu potpuno novu bliskost. Jer u konačnici muškarac izjavljuje ljubav ako strahuje za svoju ženu, kada se iz dubine svoje duše preispituje želi li joj pružati podršku dok ona ima trudove. Gotovo jednako važni kao i razgovori između budućih roditelja su i razgovori između muškaraca.
Mnogi očevi oduševljeno, ali i iskreno opisuju kako je to biti prisutan pri porodu djeteta. Ako u krugu prijatelja nema “novopečenih” očeva mnogi tečajevi u današnje vrijeme nude čiste muške večeri na koje se pozivaju mladi očevi. Mnoge informacije o samom tijeku poroda su vrlo korisne i rasterećujuće. Za njih su zadužene primalje. Vrlo intimna pitanja muškarci prije poroda mogu postaviti patronažnoj sestri. Ona čak često dolazi i u kućne posjete – u privatnom je okruženju muškarcima mnogo lakše razgovarati o svemu što ih zanima. Videosnimke proda vrlo zorno prikazuju što očekuje buduće roditelje. No najčešće se takve snimke prikazuju na tečajevima u prisutnosti primalje koja muškarcima izravno može odgovoriti na sva pitanja koja se uvijek javljaju.
Samo bez straha: povlačenje je moguće i u bolnici
Prema ispitivanjima provedenim na tečajevima pripreme za porod većina očeva nije od samoga početka odlučila biti prisutna u rađaoni. Neke buduće majke tek pred sam porod saznaju hoće li ih njihov partner pratiti u rađaonu. To ni u kom slučaju nije znak nestabilnog partnerstva ili kukavičluka. Priznate sumnje su dobre jer sprječavaju razočarenje. Za mnoge je muškarce olakšanje, ako jedna stražnja vrata ostave otvorena. To znači: dovode svoju ženu u kliniku, prisutni su kod rješavanja formalnosti oko prijave, odlaze u rađaonu i tek onda odlučuju koliko mogu podnijeti. U posljednjoj žestokoj fazi još se mogu povući. Gotovo nijedan muškarac nije koristio ta stražnja vrata. Porod je događaj s postupno rastućom dramatikom tako da je čovjek spreman za vrhunac. I pored svega toga: Mjesto budućeg oca u rađaoni je uz glavu svoje žene. Samo su primalja i liječnik na samome mjestu događaja.
Tek rođena beba: ta sreća je neusporediva
Prvi pogled na dijete – isto kao najmanje jednim okom u nebo. Jednostavno čudo, rođen je jedan potpuno novi čovjek, nešto jedinstveno, a opet jednim dijelom komadić tebe. Unatoč tome što mnogi muškarci više trezveno promrmljaju “na sreću je sve na svom mjestu”, u stvarnosti ih se većina pretvori u osjećaje. U mnogim klinikama očevi smiju prerezati pupčanu vrpcu (bez brige, to dijete ne boli!). Iza toga se krije mnogo simbolike – nestaje simbioza između majke i djeteta, sada je i otac dio nje. Mnogi muškarci potvrđuju da je blizina prvih trenutaka važan djelić mozaika dobroga odnosa s djetetom.