Za oblasti državne službe i zdravstva

Vlada FBiH danas nastavlja pregovore o kolektivnim ugovorima

Hronika 22.06.16, 08:05h

Vlada FBiH danas nastavlja pregovore o kolektivnim ugovorima
Federalni ministar pravde Mato Jozić ranije je naglasio da se nada najboljim rješenjima za državne službenike i namještenike uz poštivanje Zakona o radu FBiH

 

Pregovarački tim Vlade Federacije BiH danas nastavlja pregovore o granskim kolektivnim ugovorima za oblasti državne službe i zdravstva.

 

Budući da se za oblasti djelatnosti državnih službenika i namještenika radi o podijeljenoj nadležnosti Vlade FBiH i županija, federalni pregovarački tim, osim predstavnika nekoliko federalnih ministarstava, čine i ovlašteni predstavnici županija.

 

Federalni ministar pravde Mato Jozić ranije je naglasio da se nada najboljim rješenjima za državne službenike i namještenike uz poštivanje Zakona o radu FBiH.

 

Uspješnim je ocijenio razgovore koje je Vlada u proteklih 12 mjeseci vodila sa Samostalnim sindikatom državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudskoj vlasti i javnim ustanovama u FBiH.

 

Članovi Sindikata, predvođeni predsjednikom Salihom Kruščicom, očekuju da će se njihova prava i ono što slijedi iz zakona i propisa sigurno zaštititi i imati uspješne pregovore.

 

Vlada FBiH i njena nadležna ministarstva imaju ulogu koordinatora u procesu pregovaranja o Kolektivnom ugovoru o pravima i obvezama poslodavaca i uposlenika u oblasti zdravstva na teritoriji Federacije BiH, jer je to područje djelatnosti uglavnom u nadležnost kantona.

 

Uz koordinaciju Pregovaračkog tima Vlade FBiH i nadležnog federalnog ministarstva u pregovorima učestvuju ovlašteni predstavnici vlada kantona i reprezentativnog Nezavisnog strukovnog sindikata djelatnika uposlenih u zdravstvu FBiH.

 

Cilj pregovora jeste usuglašavanje granskih ugovora s odredbama novog Zakona o radu FBiH i Općeg kolektivnog ugovora.

 

(FENA/dg)

BLIN
KOMENTARI