Strašno otrovno

Ako to slučajno zaboravljate, zbog ovoga ćete odsad ODMAH izuti cipele čim dođete kući

Auto & Dom 24.03.16, 18:55h

Ako to slučajno zaboravljate, zbog ovoga ćete odsad ODMAH izuti cipele čim dođete kući
Istraživanje je pokazalo da nošenjem cipela u svoj dom unosite mnogo više prljavštine i bakterija opasnih za zdravlje nego što mislite

 

Hodate li po kući u cipelama, te navike odmah biste se trebali riješiti, pa čak i ako u cipelama hodate vrlo malo. Istraživanje je pokazalo da nošenjem cipela u svoj dom unosite mnogo više prljavštine i bakterija opasnih za zdravlje nego što mislite


Cipele biste trebali skinuti svaki put čim kročite u svoj dom, a evo i razloga: studija Sveučilišta u Arizoni pronašla je čak 421.000 raznih bakterija na cipelama. Koliformna bakterija koja služi kao indikator razine čistoće hrane i vode (i prisutna je u izmetu) pronađena je na đonu 96 posto cipela.

 

Bakterija Escherichia coli pronađena je na 27 posto cipela zajedno s još sedam vrsti bakterija, uključujući Klebsiellu pneumoniaeu koja može izazvati infekciju mokraćovoda te Serratiu ficariu koja može izazvati infekcije dišnog sustava. Kod infekcije urinarnog trakta pomaže i prirodni antibiotik koji liječi svaku upalu mjehura.

 

'Hodamo po svačemu, poput ostataka ptičjeg i psećeg izmeta, mikroba na podu javnih WC-a, a sve to je izvor Escherichije coli. Na površini manjoj od 0,1 metra kvadratnog u javnim WC-ima pronađeno je oko 2 milijuna bakterija, dok je na istoj površini sjedala WC školjke pronađeno 'samo' 50 bakterija', upozorava mikrobiologinja Kelly Reynolds, profesorica na Sveučilištu u Arizoni. Pročitajte i štiti li stavljanje WC papira na sjedalo školjke od bakterija.

 

Kada je riječ o prenošenju bakterija s cipela na podove u našem domu, istraživanje je pokazalo da hodanjem u cipelama prenesemo od 90 do 99 posto bakterija. 

 

Studija Sveučilišta u Houstonu je pak došla do zaključka da se na 39 posto cipela nalazi bakterija Clostridium difficile, otporna na brojne antibiotike, a može uzrokovati razne probleme sa zdravljem uključujući proljev. 

 

Svi ti podaci govore u prilog zaključku da biste, čim kročite u svoj dom, trebali izuti cipele. Ukoliko je moguće, cipele, odnosno tenisice perite u perilici rublja s deterdžentom jer se na taj način, dokazalo je istraživanje Sveučilišta u Arizoni, broj bakterija može smanjiti za 90 posto. Također, podove i tepihe čistite sredstvima za dezinfekciju poput parnog perača.

 

(Zadovoljna.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)

BLIN
KOMENTARI