„Nikakva odluka o zatvaranju pogona Stranjani ne postoji, niti se razmišlja o pogonu Raspotočje kao skladištu zemnog gasa. Jedino u toj izjavi što je tačno da se razmišlja o eventualnom pokretanju kopa Mošćanica. S kabinetom ministra sam obavio razgovor i meni je rečeno da je to tako, nespretno i da o tome ne treba dizati tenzije“, u prisustvu ostalih članova uprave RMU Zenica i predsjednika Sindikata preduzeća, izjavio je Sarajlić.
Direktor zeničkog rudnika rekao je da će budućnost jame Stranjani koja ne radi od marta 2009. kada je upala metana izazvala smrt jednog i povređivanje 14 rudara, zavisiti od rezultata detaljnih geoloških istraživanja koja trebaju pokazati strukturno tektonske odnose.
„Na osnovu tih istraživanja radit ćemo tehno-ekonomsku analizu opravdanosti eksploatacije i ako ona bude pozitivna pristupit ćemo izradi projekta. U slučaju negativnog izvještaja imamo alternativne projekte“, rekao je Sarajlić. O ministrovoj najavi da jama Raspotočje bude pretvorena u skladište zemnog gasa, Sarajlić je rekao da je resorno federalno ministarstvo naručilac Studije, dok uprava i radnici RMU Zenica čine sve da pogon što prije stave u funkciju i pokrenu proizvodnju uglja koja je prestala u maju, kada je došlo do požara. Predsjednik Sindikata RMU Zenica Mehmed Oruč rekao je da će Sindikat vrlo brzo ministru Vahidu Heći poslati odgovarajuće pismo u kojem će tražiti pojašnjenje njegove izjave o zatvaranju jama Stranjani i Raspotočje.
(FENA, DEPO/md)