Nova istraživanja pokazala su da neki usisivači mogu učiniti više štete nego koristi, jer prašinu i bakterije vraćaju nazad u vazduh i tako šire zaraze i izazivaju alergije.
Australijski istraživači su ispitali 21 usisivač 11 proizvođača, kao i dva komercijalna modela. Usisivači su bili stari od šest mjeseci do 22 godine i koštali između 80 i 600 eura.
Mjerene su 62 različite emisije u vazduh. Svi su ispuštali neke bakterije, prašinu i alergene nazad u vazduh. Noviji i skuplji su doduše manje zagađivali, nego stariji i jeftiniji modeli.
Ipak, usisivači sa HEPA filterima (“high-efficiency particulate air”) otpuštali su nešto niži nivo prašine i bakterija nego usisivači koji nemaju specijalne filtere.
HEPA filteri bi trebalo da uklanjaju 99,9 odsto polena, životinjskih alergena i bakterija iz vazduha, ali se to očigledno ne dešava u toj mjeri.
Kako se riješiti ovog problema?
Nemojte žuriti i odmah bacati vaš usisivač. Samo stari usisivači koji nikad nisu čišćeni mogu biti opasni, jer uopšte svi ispravni i redovno održavani usisivači pokupe više prljavštine nego što izbace.
Postoji nekoliko načina da vazduh u vašem domu učinite čistijim.
Ako neko od vaših ukućana ima neku alergiju, trebalo bi da se otarasite tepiha. Mnogo su bolje “krpare”, prostirke koje možete jednom sedmično oprati u toploj vodi.
To će ubiti grinje i ostale alergene. Pajalice nemaju nikakvu funkciju, osim što raspršuju prašinu po kući. Umjesto nje uzmite mikrofiber krpu.
Stručnjaci i dalje tvrde da su usisivači sa HEPA filterima bolji od običnih, pa ipak nabavite jedan. Njime usisavajte i namještaj i često ga izmičite jer se iza obično skupljaju ogromne količine prašine i drugih alergena.
Ako patite od astme, zamijenite tepihe pločicama, drvenim ili podovima od linoleuma.
(Kurir.rs, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)