Pročitajte koje su najčešće greške zbog kojih se to dešava.
1. Guramo ih u ormarić za cipele
Teško je biti organizovan i uredan ako smo ograničeni prostorom, no nije nemoguće. Nehajno odbacivanje gležnjača ili guranje u prenatrpan ormarić moglo bi trajno promijeniti njihov oblik te ih tako nagrditi. Nakon skidanja, u cipele valja staviti zgužvani papir koji će održati konture modela, a cipele valja staviti u uspravan položaj.
2. Ne osušimo ih dovoljno
Mokre gležnjače su usljed jesenskih kiša svakodnevna pojava. No, ako mokre cipele pokušamo ugurati u ormarić promijenit ćemo im oblik, a pohranjivanje istih u zatvoren i skučen prostor mogao bi izazvati neugodne mirise u njima. Obavezno ih posušite prije spremanja i pazite gdje ih stavljate.
3. Nosimo ih svaki dan
Ako želite izbjeći pretjerano rastezanje cipela te izlizivanje potplata, nosite gležnjače svaki drugi dan u kombinaciji sa još jednim parom. Na taj način moći će se osušiti do kraja, te spasiti od razvoja neugodnih mirisa u njima, piše Zadovoljna.hr.
4. Zaboravljamo na zaštitni sprej
Kao što je važno zaštiti kožu tijela od vanjskih utjecaja odgovarajućom kremom, tako je prevencija važna i kod održavanja gležnjača i čizama. Tretirajte ih sprejevima za zaštitu od kiše, a pogotovo ako je riječ o modelima od brušene kože. Ne zaboravite ih redovno mazati sredstvima za čišćenje i laštenje.
5. Spremimo ih prljave
Gležnjače i cipele potrajat će duže ako ih održavamo tokom cijele godine. Nikako na kraju sezone ne bi smjeli spremiti cipele s mrljama od kiše i blata (nikad ih ne uranjajte cijele u vodu, već ih čistite krpicom i deterdžentom), a poželjno bi bilo povremeno ih osvježiti zaštitnim sprejem čak i ako ih ne planirate nositi. Kada čizme i gležnjače počnu gubiti svoj sjaj i oblik, teško ćete ih vratiti u prvobitno stanje.
(DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/dg)