Volkswagenovo priznanje varanja na ekotestovima znači da je njihovih 11 miliona automobila odgovorno za gotovo milion tona štetnih plinova više nego što se prije mislilo, pokazuje jedna kraća analiza britanskog Guardiana.
Nakon prošlosedmičnog otkrića varanja na ekotestovima u SAD-u, Volkswagen povlači 482.000 Audija i VW-a s američkog tržišta koji su bili opremljeni softverom za lažiranje razine štetnih ispušnih plinova. Prema Guardianovoj analizi, samo ti automobili u SAD-u izbacili su između 10.392 i 41.571 tona štetnih plinova u atmosferu. Da su poštivali standarde američke Agencije za zaštitu okoliša (EPA), ispustili bi samo 1.039 tona dušikovih oksida godišnje, uz prosječnu američku kilometražu.
Pokaže li se tačnim Volkswagenovo priznanje o 11 miliona automobila širom svijeta opremljenih softverom za varanje, bili bi odgovorni za do 948.691 tonu dušikovih oksida svake godine. Usporedbe radi, najveća elektrana u zapadnoj Europi, britanski Drax, ispušta 39.000 tona dušikovih oskida godišnje.
SAD, s niskim cijenama goriva i popularnim terencima opremljenim benzinskim motorima, u znatno je boljoj poziciji od Evropske unije. Naime, dizelska vozila predstavljaju samo 3% putničkih vozila u SAD-u, dok u EU ta brojka je gotovo 50%.
Dok standardi koje automobili moraju poštovati postaju sve stroži, kvaliteta zraka stagnira. Doktor Gary Fuller, s King’s College u Londonu, kaže: “Od 2003. godine naučnici upozoravaju da nešto nije u redu. Pri tome ne mislim samo na priču oko Volkswagena, to je samo dio nečeg puno većeg i ima ozbiljan utjecaj na javno zdravlje”.
Devet od deset dizelaša krši ekostandarde
Izvještaj nevladine organizacije Transport & Environment, objavljen prošlog tjedna, upozorava da je 9 od 10 dizelskih vozila u Europskoj uniji krši ekološka pravila Unije, a sve zbog lošeg načina testiranja. Razni automobilski testovi EU, od ekotestova do testova potrošnje goriva, ne pokazuju vrijednosti ostvarene u uvjetima korištenja automobila prosječnog korisnika.
Automobili voženi u laboratorijiskim uslovima dosta često imaju bitno različitu potrošnju i razinu ispušnih plinova nego što je to slučaj na cesti. Primjerice, prošlogodišnji izvještaj Međunarodnog vijeća za ekološki prijevoz pokazuje da je razlika između laboratorijskih mjerenja i stvarne razine ispuštanja ugljikovog dioksida dosegla 38%.
Sedam puta više dušikovih spojeva od dopuštenog
Razina ispuštanja dušikovih dioksida također pokazuju velike razlike između laboratorijskih mjerenja i stvarnih rezultata mjerenih na evropskim cestama. Primjerice, vozila s ekološkim certifikatom Euro 6 pokazala su prosječno sedam puta višu razinu ispuha dušikovih oksida nego što to dopušta norma Euro 6.
To je iznimno zabrinjavajuće zato što evropski transportni sektor odgovoran je za ispuštanje gotovo 40% dušikovih oksida. Istina jest da nisu svi dušikovi oksidi otrovni ili štetni za ljudski organizam, međutim dušikov dioksid koji je rezultat sagorijevanja dizelskog goriva može povećati mortalitet od bolesti kardiovaskularnog ili dišnog sistema za 0,88% i 1,09%.
Monique Goyens, direktorica BEUC-a, evropske grupacije organizacija za zaštitu potrošača, pozvala je Evropsku komisiju da istraži softversko varanje na ekotestovima.
“Volkswagenov skandal povećao je našu zabrinutost zbog mogućeg nepoštenja pri testiranju potrošnje goriva i ispuštanja ugljičnog dioksida u Europi. Jedan od problema EU je da, za razliku od SAD-a, nemamo sistem testiranja poštivanja standarda u upotrebi. EU treba razviti takav sistem kako bi povratila povjerenje krajnjih korisnika”, rekla je Goyens.
(Telegram.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)