Izvor: balkans.aljazeera.net; Autorica: Vedrana Maglajlija
Sedamnaestogodišnja Tesnim Karišik jedva čeka da za nekoliko mjeseci napuni 18 godina, jer će, kao punoljetna, moći prihvatiti mnogobrojne ugovore koji joj se već nude, zbog njenih fotografija.
Jednu od njih nedavno su izabrali i urednici National Geographica te je od hiljade radova iz cijelog svijeta uvrstili među 12 najboljih. Odluku o pobjedi donijeli su nakon toga čitaoci, a fotografija “YingYang” Tesnim Karišik imala je najviše glasova.
“Ne mogu opisati taj osjećaj, bila sam presretna. Samim tim što sam se fotografijom intenzivnije počela baviti prije godinu i po dana. Prije godinu dana sam upisala kurs fotografije, a profesorica Aida Redžepagić me naučila mnogo toga”, kaže Tesnim, čije su tri fotografije pregledali i “odobrili” i urednici Voguea.
“‘Approved by Vogue’ znači da vam urednici, kada pošaljete fotografije, sve pregledaju i onda ih odobre ili ne odobre. To smatram velikim uspjehom. Ali ja sam još mlada i pokušavam ostati ‘nogama na zemlji’, jer imam još mnogo toga da naučim”, skromno govori te dodaje da trenutno najviše radi umjetničku, pejzažnu, portretnu i dokumentarnu fotografiju, jer joj, kaže, treba još puno godina da se isprofilira.
Ova učenica četvrtog razreda gimnazije u Sarajevu rođena je u Ammanu, glavnom gradu Jordana. Kroz smijeh govori i o svojoj sestri bliznakinji Selsebil, za koju kaže da je “njena suprotnost, ying yang”.
Njen portret također je objavila na Facebook stranici Tesnim Photography, ali i profilu na National Geographicu, uz upečatljivu fotografiju starca, koju je, kaže, napravila u Mostaru.
“Pomislila sam u sebi kako je zanimljiv i ima upečatljive crte lica, pa sam ga pitala da li mogu da ga slikam. Tako sam napravila samo jednu fotografiju u prolazu”, objašnjava te uzbuđeno dodaje kako priprema projekat kroz koji želi prikazati gradove u BiH kroz portrete ljudi.
Razbijanje predrasuda
Uz bavljenje fotografijom, Tesnim volontira i u osam organizacija koje se bave humanitarnim radom.
Zbog toga mora isplanirati svaki dan kako bi pored škole stigla sve završiti. Pokazuje nam kalendar u mobitelu, koji je popunjem silnim podsjetnicima šta treba uraditi.
Istovremeno joj dolaze poruke sa zahtjevima za “shootingom”, od kojih, kaže, pokušava zaraditi vlastiti novac kako bi kupila novi objektiv i opremu.
“Evo, sad vidim i podsjetnik za ‘Sarajevo Fotomaraton’ koji organizuje portal fotografija.ba polovinom septembra. Prijavila sam se i dat ću sve od sebe. Ipak, su se tu prijavili mnogo iskusniji bh. fotografi od mene, koji se tim bave deset i više godina.”
Ipak, između brojnih školskih obaveza, fotografije, treninga jahanja i plivanja, kojima se također bavi, Tesnim pronalazi vremena i za volontiranje - od Crvenog križa do organizacije Global Aktivne koju je pokrenula Indira Kaljo, profesionalna košarkašica rođena u Sarajevu, zaslužna za promjenu pravila Međunarodne košarkaške asocijacije o zabrani nošenja hidžaba i turbana na turnirima.
Tesnim također pokušava razbiti brojne predrasude kroz svoje fotografije, među ostalima i portretom nasmijane djevojke sa hidžabom na bazenu.
“Fotografija predstavlja pokušaj rušenja barijera kod mnogih ljudi koji vide hidžab kao nešto što nas ograničava da doživimo iskustva koja nam život nudi, naprimjer, da se zabavljamo na bazenu tokom vrućeg ljetnog dana”, objašnjava.
Nije hobi, nego strast
Vraćamo se na njenu pobjedničku fotografiju YingYang za koju joj je, dodaje, trebalo puno vremena da je uradi.
“Trebalo je naći modele, lokacija je ipak bila najteža, jer sam zamislila da to bude sa visine, onda sam našla jedan most, popela sam se preko ograde, stala na prste i fotografisala. Na kraju je vrijedilo tog rizika.”
Na pitanje o samostalnim izložbama, odgovara da je imala tek jednu, u svojoj školi kada su na sportske susrete došli učenici iz Srbije, Hrvatske i BiH.
“Ma ne prođe dan da ne uradim neku fotografiju, čak kasnim u školu zbog toga, jer uvijek nađem nešto zanimljivo na putu do tamo”, kroz smijeh govori.
Ipak, kaže da će sljedeće godine izabrati fakultet koji “nije toliko kreativan”. Međutim, od fotografije, spremno dodaje, nikada neće odustati.
“To mi nije hobi, nego strast”, odlučno zaključuje dok iz školske torbe izvlači uniformu, a ispod nje pažljivo vadi svoj fotoaparat, koji uvijek nosi sa sobom.
“Ovo je moj Canon”, sa osmijehom govori na kraju, nakon čega ozbiljno pita: “Da li mogu da vas fotografišem?”
(Balkans.aljazeera.net, DEPO PORTAL BLIN MAGAZIN/md)