Naučnici u Melburnškoj bolnici “Sveti Vinsent” uspjeli su da uklone deo svinjskog DNK materijala koji se zove Gal gen, zbog kog su organi životinje bile inkopatibilne sa ljudskom krvlju.
Profesor Toni Dapis koji je gajio svinje radi transplantacije još od 1989. kaže da je ljudski DNK ubačen u životinje koje su dobijene genetskom modifikacijom kako bi se smanjilo zgrušavanje krvi i mogućnost da pacijent odbaci organ nakon transplantacije. Krv, naime, ulazi u pluća bez kiseonika i izlazi s kiseonikom, što znači da su pluća uspjela da funkcionišu u ljudskom organizmu, kaže on.
– Ovo dokazuje da takva pluća rade savršeno dobro. To je značajan napredak s obzirom na to da smo bezuspešno eksperimentisali poslednjih 20 godina – kaže prof. Dapis.
Naučnici iz melburnške bolnice “Alfred” uklonili su životinji pluća i “nakačili” ih na mašinu koja imitira cirkulaciju unutar ljudskog organizma. Mašina koristi ventilator koji čini da pluća “dišu” dok pumpa imitira rad srca omogućavajući da krv teče kroz pluća. Ovo otkriće omogućava da se počne s prvim istraživanjima na ljudima za pet do 10 godina.
(blic.rs, BLIN/mp)
ČITAJTE DEPO!
ZDRAVLJE
Pluća svinja nam spasavaju život?
Arhiva 14.02.10, 20:43h
PODIJELI NA
24 SATA
Uz čvrsti stisak ruke, EU i SAD postigli trgovinski sporazum: Carine od 15%, nulte stope i energetska suradnja
Heroji Sarajeva, simboli hrabrosti: Otkriven spomenik komandantu Enveru Šehoviću i njegovim saborcima
Amel Tuka osvojio bronzu na Balkanijadi u grčkom Volosu i donio za BiH jedinu medalju na ovom prvenstvu
Opasna scena na Jadranu?! Turisti donijeli čak i plinsku bocu, na sred plaže napravili kuhinju!
Svinjska pluća uskoro će moći privremeno da zamjenjuju ljudska, u nedostatku organa za transplantaciju. Australijski naučnici uspjješno su obavili prvu transplantaciju ove vrste i uspeli da uklone gen papkara koji je dosad bio kriv za “neslaganje” organa životinje sa ljudskom krvlju.