Rolfe Winkler za WSJ piše kako izvori koji poznaju situaciju unutar kompanije iz Mountain Viewa navode da je YouTube usprkos svemu na 'pozitivnoj nuli' kad je riječ o poslovanju, iako u prihodima taj servis Googleu donosi šest posto prihoda od prodaje.
Čini se kako je, usprkos velikom broju korisnika, riječ o vrlo ograničenoj kategoriji ljudi koja predstavlja srž - uglavnom su u igri osnovnoškolci i tinejdžeri. Većina korisnika, navodi WSJ, jednostavno koristi Googleov video servis kao svojevrsno video-skladište kojim će se pristupiti s embedded linkova. Takvi korisnici rijetko kad odlaze na YouTube.com kako bi pronašli novi sadržaj. Posebno problematičnim za poslovanje YouTubea bi se moglo pokazati zanimanje društvenih mreža Facebook i Twitter za vlastite video servise.
Analitičari vjeruju da je na YouTubeu istovremeno hrpa sadržaja koji je 'potpuno smeće'. 'Ako žele značajan TV budžet, morat će investirati u TV sadržaj', smatra Brian Weiser iz Pivotal Researcha.
Google je kupio YouTube za 1,65 milijardi dolara još 2006. godine, a tada se i (donekle) očekivalo kako će prihodi servisa u tom relativno ranom obliku rasti. Situacija se nešto promijenila s oglasima, baš kao i programom YouTubea u kojem su izdvojili stotine milijuna dolara onima koji su stvarali sadržaj na servisu. Taj pokušaj stvaranja posebnih 'TV kanala' nije bio potpuno uspješan, izdvojili su se tek rijetki, a glazbeni sadržaj je ostao najpopularnijim - čime je publika opet ostala ograničenom.
Stoga su u servisu odlučili pokušati s modelima pretplate, a tek vrijeme će pokazati hoće li YouTube konačno postati profitabilan.
(tportal.hr, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/mr)