Kako je rekao jedan od organizatora projekcije Saša Bukvić ova projekcije je upriličena kao susret s prijateljima Ilije Ladina i svojevrstan omaž njemu.
Jasmin Duraković se prisjetio zajedničkog života s Ilijom Ladinom, te izložbe i performansa održanog upravo u ovom prostoru kad je Ilija Ladin govorio stihove posvećene bosanskom konju, a svoje radove između ostalih tad prije nekih 20 godina izložila je i Alma Suljević.
Scenarista filma Miro Petrović također se prisjetio zajedničkog života s Ladinom.
Režiser filma Segor Hadžagić rekao je da Ladina nije nikad upoznao,ali je puno slušao o njemu.
Ilija Ladin (1929.-2001.) bio je osebujna književna pojava. A kako su ga kroz život pratile razne zgode i nezgode i ova filmska je samo jedna od brojnih nesvakidašnjih priča koje je svojim životom pričao.
Film je priča o jednoj istinitoj zgodi iz života Ilije Ladina koji je kao student francuskog jezika došao u jednu osnovnu školu predavati njemački jezik. U toj nastavi, gdje on zajedno s učenicima uči njemački, uveo je nove pedagoške metode kojima su djeca bila oduševljena.
Film je realiziran u produkciji "Koncept" iz Mostara.
U glavnim ulogama su Dragan Šuvak (koji glumi Iliju Ladina), Nermin Omić, Vladimir Jokanović, Sanda Krgo.
Ilija Ladin, pravo ime Ilija Kozić, rođen je u mjestu Stratinska, Banja Luka, 19. jula 1929.
Školovao se u rodnom mjestu i Sarajevu gdje je diplomirao na Filozofskom fakultetu francuski i latinski jezik. Objavio je dvanaest pjesničkih knjiga i dobitnik je mnogih nagrada. Preminuo je u sarajevskom staračkom domu 23. oktobra 2001. godine.
Između ostalih nagrada dobitnik je i Šestoaprilske nagrade Grada Sarajeva 1998.
(FENA/DEPO/em)