''Svaki film koji snimim za mene je povratak poeziji, ili bar pokušaj da stvorim pjesmu'', rekao je veliki italijanski reditelj Bernardo Bertolucci.
Cinema TV večeras u 20:10 prikazuje njegov prvi pokušaj povratka poeziji, odnosno prvi rediteljev film ''La commare secca'' kog je snimio u dvadeset prvoj godini a potom na press konferenciji, pred samo pet-šest italijanskih novinara, rekao: "Ovaj razgovor biće na francuskom!".
Zamislite kako su me gledali, pitajući me glasno zašto bih kao Italijan pričao na francuskom. Bio sam veoma ozbiljan kada sam im odgovorio: ' Zato što je francuski – jezik filma!'. Mislim da me od tada italijanski novinari nisu mnogo voljeli'', rekao je jednom prilikom slavni reditelj.
U blizini rijeke Tibet, u Rimskom parku, ubijena je prostitutka. Policija nalazi sve ljude koji su bili u tom parku tijekom te večeri. Ispituju ih te oni moraju objasniti zašto su bili tamo.
Jedan od tih ljudi je ubica, u najkraćem je sadržaj Bertoluccijevog debitantskog ostvarenja, legendarnog reditelja raskošnog vizuelnog stila, poete i pisaca, dobitnik venecijanskog Zlatnog lava za životno djelo na 75. izdanju Mostre, kao i nagrade Evropske filmske akademije za životno djelo i počasne Zlatne palme na 64. festivalu u Cannesu.
Bertolucci je bio opčinjen Francuskom i njenom kinematografijom, posebno Jean-Luc Godardom.
Iako izričit u stavu da "ne snima poruke, jer se one prenose poštom", snažan društveni angažman ostavio je pečat na većinu njegovih filmova koje reditelj ne gleda, a na pitanje zašto odgovara: ''Zdravije je i bezbjednije zadržati nešto distance. Bojim se da ne budem razočaran.''
Njegov "Poslednji tango u Parizu" pomerio je granice prihvatanja necenzurisane erotike sa velikog platna.
Za film ''Posljednji kineski car'' dobio je sedam Oscara, za koliko je ukupno i bio nominovan.
''Čaj u Sahari'', ''Mali Buda'', ''Konformisti''...samo su neka od ostvarenja ovog velikog reditelja.
(DEPO PORTAL/BLIN MAGAZIN/ak)