HANS BLIKS

Okupacija Iraka nezakonita

Arhiva 28.07.10, 11:05h

Šef ekipe UN za inspekciju iračkog naoružanja prije okupacije te zemlje, Hans Bliks, izjavio je da je "Britanija uvučena u rat kojeg je pravno nemoguće opravdati".

Hans Bliks

Hans Bliks je svjedočio pred komisijom koja vodi zvaničnu istragu o ulasku Britanije u rat. Tokom svjedočenja on je rekao da je tadašnji britanski premijer Toni Bler "pogriješio u procjeni".

Bliks je kritikovao Blera i njegovog ministra inostranih poslova Džeka Stroa zbog "njihove spremnosti" da prihvate obavještajne podatke koji su sugerisali da je Sadam Husein posjedovao i skrivao oružje za masovno uništenje. Kada su SAD i Britanija napale i okupirale Irak 2003. godine, Hans Bliks je i dalje tražio više vremena za svoje inspektore i potragu za oružjem za masovno uništenje.

Bliks je pred britanskom komisjom koja zasijeda u Londonu rekao da je bio iznenađen tvrdnjom SAD i Britanije da su dodatne inspekcije nepotrebne baš u vreme kada je očekivao bolju saradnju iračkih vlasti. Kritikovao je i Vašington i London.

- Trebalo je da shvate sa su njihovi obavještajni izvori bili slabi - rekao je Bliks. On je rekao još da su Amerikanci bili isuviše voljni da upotrijebe svoje vojne snage poslije napada na Njujork i Vašington 2001. godine i da su bili uvjereni u uspjeh.

- Britanci su bili zarobljenici na tom vozu - ocijenio je Bliks. Dodao je da nikada nije sumnjao u dobre namjere Tonija Blera i tadašnjeg američkog predsjednika Džordža Buša ali da jeste "sumnjao u njihovu sposobnost procjenjivanja".

(BBC, BLIN/ma)