Društvene mreže, servisi i kupovina
Neke od društvenih mreža nude mogućnost deaktivacije naloga koji će biti automatski obrisan nakon mjesec dana ili više. Isto važi i za servise poput DropBoxa ili sajtove za kupovinu poput Amazona. Određeni servisi ne dozvoljavaju brisanje i u tom slučaju najbolji način je da promijenite osnovne podatke i obrišete fotografije sa tog naloga.
Sajtovi koji skupljaju podatke
Određeni sajtovi služe za prikupljanje podataka o korisnicima kako bi ih dalje prodavali kompanijama da se reklamiraju. Neki od tih sajtova se zovu Spokeo, PeopleFinder i slično. Ukoliko sami želite da pretražite njihove baze i uklonite sebe to je proces koji je dugotrajan i zahtijeva kontaktiranje svakog sajta pojedinačno. Neki od njih zahtijevaju popunjavanje formulara, slanje faksova i slično. Skuplji, ali praktičniji procesor jeste korištenje servisa poput DeleteMe koji za godišnju pretplatu prođe kroz sve te sajtove i obriše vas iz baza.
Direktni podaci
Kada ukucate svoj broj telefona, mejl ili ime ukoliko se pojavljuju na određenim sajtovima, forumima ili servisima najbolje je da lično kontaktirate taj sajt i tražite da vas uklone. Ovaj proces može da bude dugotrajan i neki od sajtova možda neće željeti da vam izađu ususret. Rješenje za to je u sljedećem savjetu.
Pretraga
Sajtovi za pretragu poput Binga, Googlea i Yahooa imaju jasnu politiku uklanjanja vašeg imena ili podataka iz rezultata. Potrebno je samo da ih kontaktirate i zatražite od njih da uklone vaše podatke iz rezultata pretrage. Google čak ima i poseban alat za uklanjanje ovih podataka.
Elektronska pošta
U zavisnosti od toga koliko naloga i koji tip naloga imate proces brisanja može biti različit. Za neke od naloga potrebno je samo da se ulogujete i u podešavanjima pronađete opciju za brisanje, dok za druge je potrebno kontaktiranje provajdera i podnošenje zahtjeva za brisanje.
(Blic, DEPO PORTAL, BLIN MAGAZIN/md)