- Ja sam shvatio da Dejtonski sporazum, uz sve ono što jeste, ima još jednu funkciju, a to je da garantuje integritet Bosne i Hercegovine kao države i omogućava joj da stane na svoje noge i postane funkcionalna država. Nažalost, ponekad, i ne baš tako rijetko, u Beogradu sporazum interpretiraju isključivo kao sporazum kojim Srbija garantuje opstanak Republike Srpske. Znači, vrlo se selektivno interpretira Dejtonski sporazum i sa jednim dodatkom da se vrlo rijetko kritikuje Dodik koji neprekidno govori da "BiH samo što se ne raspadne", istaknuo je Korać.
Obratno, dodao je, Dejtonski sporazum je obaveza Beograda i Zagreba da podrže Bosnu i Hercegovinu i da joj omoguće da bude funkcionalna država.
"Tako da, kao neko ko je u političkom životu Srbije i ko živi u Beogradu, ja smatram tu interpretaciju potpuno pogrešnom i za razliku od Zagreba, koji je, kada je dosta daleko otišao u procesu evropskih integracija, promijenio odnos prema BiH, Beograd je to puno manje na taj način uradio", kazao je Korać.
Po njegovim riječima izjave Milorada Dodika o tome da je "BiH privremena država, da će on raspisati referendum, ali da trenutno ne može" nažalost, ne nailaze ni na kakve kritike u Beogradu ili su vrlo rijetke i slabe.
Govoreći o odnosima Srbije sa Bosnom i Hercegovinom danas, Korać je rekao da je paradoksalno, da je Boris Tadić razvio puno bliže odnose sa Dodikom nego sadašnja ekipa na vlasti.
"Razlog je trivijalan. To je bio jedan neiskren odnos, gdje je Dodiku trebala podrška Beograda za svoje nacionalističke izjave, a Tadiću je trebao Dodik kao oslonac za tu tzv. nacionalističku legitimaciju - da pokaže da ipak nije on prozapadni političar, nego da ima i tu nacionalnu dimenziju", naveo je Korać.
Srbijanski političar ističe da sadašnja vlast u Srbiji, iako vodi prozapadnu politiku evropskih integracija, očigledno nema potrebu da ima tu nacionalističku legitimaciju, "jer ako ste bili u Srpskoj radikalnoj stranci (Šešeljevoj) ili Socijalističkoj partiji Srbije (MBošević), stvarno vam ne treba druga legitimacija".
"Ta je činjenica iz biografije više nego dovoljna. Ja to ne kažem cinično, to je realnost. Tako da su ti odnosi danas dosta hladniji. Ako se sjećate - Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova Srbije, učestvovao je direktno u prošlim izborima u BiH, bio je na bini u Banjoj Luci, dakle Srbija se direktno miješala u izbore u RS-u podržavajući Dodika. Ovaj put se to, vi ste vidjeli, ipak nije na takav način desilo, iako je Dodik pokušao da instrumentalizuje Beograd koliko je mogao, ali Beograd je bio uzdržaniji. Što znači da u ovom trenutku Beograd manje agresivno nastupa prema RS-u, jer mu to prosto ne treba", rekao je Korać.
Po njegovom mišljenju, pitanje odnosa Evrope i svijeta prema problemu odnosa Beograda i Bosne i Hercegovine, u ovom trenutku, kada se od Beograda očekuje rješenje kosovskog pitanja, odnosno ispunjenje tzv. briselskog sporazuma, ostalo je u drugom planu jer se pažnja posebno ne posvećuje odnosima Beograda i Sarajeva.
"Ali mislim, i to sam više puta rekao, da će se to dogoditi relativno brzo i od Beograda će se tražiti mnogo drugačiji odnos prema Bosni i Hercegovini Dakle, ne samo deklarativno zalaganje za cjelovitost i ne samo ekonomska saradnja nego i politička podrška integrativnim procesima u BiH", kazao je Korać u intervjuu za Oslobođenje.
(FENA/dh)