U Republici Srpskoj po prvi put zdravstvo više nije na samom vrhu korupcije u društvu, a i anketirani građani su se u većini izjasnili da nisu dali mito zdravstvenim radnicima - pokazaju najnoviji podaci Centara civilnih inicijativa (CCI).
- Taj podatak je za nevjerovati - rekao je danas za Agenciju Fena Zoran Adžaip, projekt kordinator u CCI-u, ističući da su to istovremeno i ohrabrujući podaci kada je u pitanju ta oblast.
Ipak, još je otvoreno pitanje šta je uzrok za takvu percepciju građana.
Pojasnio je da je istraživanje CCI-a u prošloj i ovoj godini pokazalo da se svega 15 posto građana izjasnilo da je zdravstvo oblast najpodložnija korupciji, dok su na prvom mjestu "označili" policiju.
Istovremeno, nisu ohrabrujući podaci po pitanju javnih nabavki u zdravstvu i njihovoj dostupnosti u javnosti.
- To je izvorište najveće korupcije u zdravstvu - kazao je Zoran Adžaip.
Predstavnici CCI-a i danas su na glavnom banjalučkom trgu nastavili akciju "Borba protiv korupcije u javnom zdravstvu“.
Cilj ove aktivnosti je da se građanima ponovo ukaže na štetnost korupcije u javnom zdravstvu, kao i da je njihova uloga u tom "lancu“ veoma važna.
- Ukoliko nema uloge građana u tom procesu, nema ni sistemske borbe protiv korupcije - rekao je Adžaip ističući da se stanovnici BiH moraju upoznati sa svim uzrocima korupcije i onome što oni mogu učiniti da se ona smanji u zdravstvu.
Jedna od najvažnijih stvari na koju građani mogu da utiču je anonimna prijava korupcije, koja se, kazao je, mora "razraditi“ u narednom periodu.
Predstvanici CCI-a su akcije poput ove u Banjoj Luci proveli i u drugim većim gradovima u BiH.
Adžaip je još dodao da je u RS usvojena entitetska Strategija borbe protiv korupcije, ali se još čeka na imenovanje članova Komisije za provođenje Strategije za borbu protiv korupcije u RS.
Stoga je i cijeli proces u zastoju, a u CCI smatraju da nema razloga za čekanje.
(Fena/md)